Článek
Bohužel, ještě nikdo nedokázal vymyslet něco, co by vás žehlení zcela zbavilo, pokud ale při výběru žehličky nedáte jen na líbivý design, ale budete vybírat podle materiálu a funkcí a budete se řídit osvědčenými postupy, půjde to skoro samo.
Když víte, co a jak, jde to snáze
Technologie je ale jedna věc, druhou věcí jsou postupy, které se prostě vyplatí dodržovat. Předně perte prádlo v kvalitních pracích prostředcích a používejte kvalitní aviváže, některé mají dokonce přísady, které prádlo změkčují a usnadňují žehlení. Než vůbec začnete žehlit, prádlo si roztřiďte podle materiálů. U vánočních dekorací, ubrusů a závěsů to platí dvojnásob, neboť ty mohou být z různých citlivých materiálů, kterým by rozpálená žehlička nemusela udělat dobře.
Každá tkanina má jiné vlastnosti a tedy i požadavky na žehlení. Bavlna vyžaduje žehlení při vyšších teplotách, ideálně s napařováním. Naopak pleteniny musíte žehlit velmi opatrně a pozor si dejte zejména na záhyby – nesmíte je pohybem žehličky napínat, aby nedošlo k vytahování oblečení. Manšestr a samet žehlete naruby a ideálně s pomocí silného ručníku, který položíte na žehlicí prkno. U vánočních dekorací se asi nevyhnete výšivkám a krajkovému zdobení využijte u nich napařování a na látku netlačte. Také je můžete žehlit přes kousek froté látky. Pozor dejte na metalické materiály a polyester, které nesnášejí vysoké teploty. Raději je žehlete tlakem studenější žehličky.
Ubrusy a závěsy vyžadují zpravidla hodně místa a někdy i trpělivost, proto si pro žehlení udělejte takový prostor, kde se vám bude žehlit dobře a kde na to budete mít klid. Poskakující děti či pes motající se pod nohama tím nejlepším nebudou, naopak, klidná místnost, kde si budete moci k žehlení pustit oblíbený film či hudbu, bude lepší. Na žehlení byste měli mít dostatek světla a i vzduchu, a nezapomeňte si udělat prostor, kam vyžehlené prádlo budete odkládat. Při žehlení můžete sedět i stát, záleží na vás, co vám vyhovuje víc, každopádně jistě oceníte výškově nastavitelné žehlicí prkno - vždy byste měli být schopni položit své dlaně na prkno, aniž byste museli ohýbat paže nebo záda.
Pomůže kvalitní žehlička
V žehlení vám hodně pomůže kvalitní žehlička, takže pokud právě nějakou pořizujete, podívejte se, podle čeho vybírat. Základem každé žehličky je žehlicí plocha. Na výběr je z několika materiálů a volba je důležitá: materiál určuje, jak rychle se plocha přizpůsobí teplotě, jak bude klouzat a jak lehce se poškrábe. Žádoucí je, aby se po prádle pohybovala co nejladněji, byla zcela nepřilnavá a hned tak se nenarušila, když třeba přejedete přes kovový knoflík.
Mezi nejkvalitnější materiály patří keramika a smalt, které snadno kloužou po všech látkách a jsou odolnější proti poškrábání. Nerez, teflon a hliník jsou sice o něco méně odolné, ale dobře vedou teplo. Hleďte však i na tvar – zcela rovná žehlicí plocha není úplně nejlepší, vhodnější je, je-li například na bocích nebo v zadní části zahnutá: při žehlení hladce přejede knoflíky a zipy a nezasekne se o ně.
Příkon a parní výkon
Příkon žehličky není až tak podstatný, nicméně jeho spodní hranice by se neměla dostat pod 1300 W. Budete-li napařovací žehličku využívat pro čtyřčlennou nebo větší rodinu, měla by mít 2000 W. Parní výkon udává, kolik gramů páry žehlička konstantně vypouští za každou minutu chodu. Disponuje-li žehlička funkcí extra parního rázu (třeba až 230 g/min), můžete si být jisti, že vás nepřekvapí ani ty nejtvrdošíjnější záhyby.
Už ani kapka
Funkce anti-drip zabraňuje odkapávání vody a tvorbě skvrn. Žehlíte-li třeba jemné prádlo na nižší teplotu, voda, která se nestíhá odpařovat, by mohla kapat na prádlo. Díky tomuto systému se u nižší teploty (obvykle do stupně 2) tvorba páry automaticky zastaví, tím se zabrání odkapávání vody a žádné skvrny vás trápit nebudou. Nenápadná funkce, ale pro pohodu při žehlení, zvláště u tenkých ubrusů a závěsů či prostírání z citlivých materiálů je dost podstatná. Uvidíte.
Odvápnění
Vodní kámen se týká i žehliček. Proto se umějí samy odvápňovat. Princip se může u jednotlivých modelů lišit, každopádně u moderních přístrojů už nebudete potřebovat destilovanou vodu jako dřív, poradí si s klasickou kohoutkovou. Běžné modely rozruší vrstvu vodního kamene a poté jej odstraní silným tlakem páry. Funkční jsou i speciální sběrače, které zachycují částice vodního kamene. Zajišťují tak trvale vysoký výkon páry a velmi snadno se čistí – stačí vyjmout, vypláchnout pod tekoucí vodou a zasunout zpět do žehličky. Sofistikovanější modely přebytečné minerály odvádějí odvápňovacím systémem na chemické bázi, kdy aktivně změkčují vodu z kohoutku.
Vertikální napařování
Při péči o velmi jemné materiály, které se nesmějí žehlit přímo a vyžadují údržbu na ramínku, oceníte vertikální napařování: žehlička může vypouštět páru, i když je ve svislé poloze. Takto narovnáte záclony, závěsy nebo halenky – snadno, bez vztekání a obav, že citlivé látky zničíte.
Automatické nastavení
Nechcete se zabývat tím, jak přístroj nastavit pro konkrétní kousky oblečení? Kvalitní technologie to vyřeší za vás: hledejte funkci automatického nastavení teploty a páry. Můžete žehlit jakékoli druhy oblečení, aniž byste museli řešit teplotu žehličky. Spálení se nemusíte obávat ani v případě tak jemných materiálů, jako je kašmír, satén, elastin či hedvábí.
Automatické vypnutí
Míváte hrůzu z nevypnuté žehličky? Pořiďte si přístroj, který se vypne ve chvíli, kdy je delší dobu neaktivní, nebo když se převrátí a leží žehlicí plochou na oblečení či žehlicím prkně. Moderní žehličky jsou opatřeny čidlem, které kontroluje pohyb – bude-li zapnutý spotřebič delší dobu v klidu, čidlo samo vypne zahřívací těleso.
Pokud se tedy nechcete u žehlení trápit, vybírejte takový přístroj, který má co nejvíce z uvedených vlastností. Kapající voda vám nebude znečišťovat prádlo, žehlička se sama vyčistí a odvápní, sama se nastaví a v případě potřeby i vypne. Uvidíte, že vám žehlení půjde prakticky samo.
Žehlíte rádi?