Článek
Semínka jsou zdrojem bílkovin, vitaminů, vlákniny, ale i minerálů a prospěšných tuků. Podle vyznavačů čínské medicíny jsou zdrojem energie, která posílí organismus.
Semínka můžete konzumovat na mnoho způsobů. „Pokud semínka před požitím namočíte, budou pro organismus stravitelnější a aktivují se v nich enzymy, čímž se zvyšuje jejich výživová hodnota a pozitivní účinky. Následně je můžete smíchat s jogurtem či ovocem,“ říká Jana Štěpánková, obchodní ředitelka firmy Ryor.
„Lehce stravitelná jsou i naklíčená semínka,“ dodává specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.
Jaký druh se hodí na co?
Dýňová semínka
Dýňová semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin. Podle zkušeností lidových léčitelů vyženou z těla cizopasníky, podporují dobrou náladu a kvalitní spánek. Dopřejte si je při potížích s močovým měchýřem a ledvinami.
Jak je jíst? Ideální formou pro konzumaci jsou krátce a na sucho opražená. Namočená se hodí do pomazánek.
Lněná semínka
Jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vlákniny i rostlinných estrogenů. Je to osvědčené a šetrné projímadlo, užívá se při žaludečních vředech, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak i cholesterol. „V lidovém léčitelství se doporučuje i proti depresi, při prevenci rakoviny,“ doplňuje poradkyně zdravého životního stylu Jarka Kučmášová.
Jak je jíst? Lněné semínko je nejlepší, když ho umelete, pak ho přidejte do salátů, polévek, moučníků, ale i do těsta na chleba. „Umelte ho na elektrickém mlýnku na kávu. Nikdy ale ne do zásoby, rychle žlukne,“ říká Jarka Kučmášová.
Konopná semínka
Jsou velmi výživná, mají vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tradičně jsou prostředkem proti stárnutí. Podporují činnost mozku, rovnováhu hormonální hladiny, ale i zdravou pokožku. Obsahují až dvacet aminokyselin, které posilují imunitu. Příznivý je i obsah mnoha vitaminů a minerálů.
Jak je jíst? Loupaná konopná semínka lze přidat do salátů, pomazánek, do těsta, ale můžete je jíst i samotná.
Sezamová semínka
Obsahují kvalitní bílkoviny a esenciální mastné kyseliny, stejně jako vitaminy, minerály a stopové prvky. Mezi nimi je i důležitý antioxidant, vitamin E, pak vitaminy B, ale i železo, kvůli kterému se doporučují lidem s chudokrevností. Ovlivňují snižování hladiny škodlivého cholesterolu, posilují imunitu a uvádí se i jejich schopnost předcházet zhoubnému bujení.
Jak je jíst? „Nejlépe je jíst semínka neloupaná – přidejte je do do těsta, použijte do salátů. V asijské kuchyni se z nich připravuje pasta tahini,“ radí Jarka Kučmášová.
Slunečnicová semínka
Slunečnicová semínka mají vysokou energetickou hodnotu, ale nabídnou i zinek, draslík, selen, fosfor, kyselinu linolovou a vitaminy – B1, B3, B6, vitamin E. Právě kyselina linolová je prevencí aterosklerózy. Pomáhají při regeneraci organismu po nemoci, hojení ran a chudokrevnosti, ale i v případě depresí, nervového vypětí i nespavosti. Pravidelnou konzumací můžete vylepšit stav vlasů, nehtů a kůže.
Jak je jíst? Semínka jsou výborná do salátů, pomazánek, ale i jen tak – ať loupaná či neloupaná. Při jejich použití je lépe se vyhnout tepelné úpravě, tedy i pražení.
Jaká semínka koupit?
Můžete si koupit jednotlivé sáčky semínek a dopřát si je samotné – ideální množství jsou dvě kávové lžičky denně. Udělejte si z jejich konzumace například snídaňový rituál a snězte je přímo, nebo je přidejde do pomazánky nebo ovesné kaše. Na trhu si můžete ale najít i některé již namíchané semínkové směsi.
Která semínka pravidelně konzumujete vy? Napište nám!