Článek
Mnoho žen sní o dokonalém partnerovi, který by je na rukou nosil, zahrnoval péčí, pozorností i blahobytem, byl věrný a ještě navíc skvěle vypadal. Jestli nějaký takový princ existuje, je předmětem mnoha debat, nicméně ve většině případů se lidé shodují, že podobně žhavá partie prostě k mání není. A když už by se náhodou nějaká našla, partnerství dlouho nevydrží. Atraktivita jednoho z páru totiž vztah jistým způsobem negativně ovlivňuje. Jak?
Jak to snáší ten ošklivější?
V nedávné studii, kterou publikoval časopis Journal of Social and Personal Relationships, se Joshua Oltmanns, Patrick Markey a Juliana French zaměřili na to, jak fyzická krása a přitažlivost ovlivňují kvalitu a průběh vztahů. Badatelé k tomuto účelu do výzkumu přijali 73 heterosexuálních párů z pensylvánské Villanovy univerzity.
Každý účastník byl požádán, aby sepsal, co podniká pro udržení svého partnera. Dotazník se také zabýval i tématy „kompetice“ (konkurence, soutěživost, rivalita) – obsahoval dotazy, zda jeden z páru žárlí, projevuje lásku, dělá se lepší, než ve skutečnosti je, uchyluje se k manipulaci nebo schválně svůj protějšek provokuje (například flirtem s cizími osobami).
Myslí to dobře. Nebo ne?
Poté vzal výzkumný tým několik fotografií každého člena dvojice a separátně oslovil dvanáct dalších osob, které vyhodnotily, kdo z páru je atraktivnější. Po zkompletování výsledků jednoznačně vyšlo najevo, že méně atraktivní jedinci vidí v kráse svých protějšků hrozbu a uchylují se k manipulačním taktikám, aby si hezčího partnera udrželi.
Vědci tvrdí, že lidé si obecně váží toho, že mají po svém boku někoho, kdo je ostatním sympatický a poutá pozornost opačného pohlaví, nicméně na druhou stranu mají strach z jeho ztráty. Velmi často se tak svůj protějšek snaží „uchránit“ od okolních hrozeb: kontrolují jeho soukromou poštu a na různé pracovní večírky a společenské akce chodí pouze proto, aby tam náhodou jejich láska nepotkala někoho jiného.
Lásko, tvůj šéf mne balí
Méně atraktivní jedinci se zároveň snaží upoutat pozornost svého líbivého partnera tím, že koketují s okolím. Chtějí vyvolat žárlivost a docílit, aby se u nich „hezouni“ drželi. Všechny tyto znaky se považují za partnerskou manipulaci a co víc, muži a ženy si prý v tomto směru počínají úplně stejně – na pohlaví tedy nezáleží, hlavní roli hraje motiv.
Asi není nutné uvádět, že ze začátku, tedy v období zamilovanosti, je takové počínání (možná) roztomilé, jenže postupem času tomu hezčímu z dvojice začne docházet, že mu jeho protějšek nedůvěřuje a přehnaně jej hlídá. To pochopitelně způsobuje nedorozumění a konflikty.
Výjimky potvrzují pravidlo
Možná třeba právě tohle potkalo jeden z mnoha nesourodých párů, ke kterým patří modelka Heidi Klum (44) a zpěvák Seal (55), kteří se po sedmi letech manželství rozešli. Že by Seal neunesl Heidinu krásu? V tomto směru to má možná dost těžké i manželka krasavce Pierce Brosnana (64), o které novináři hovoří v tom smyslu, že má tělo jako almaru. Žurnalistka Keely Shaye Smith (54) od svatby výrazně přibrala. Manželství ale podle všeho, a navzdory rozdílům v atraktivitě, klape. Tak hlavně aby to vydrželo.
A jak vnímáte atraktivního partnera právě vy? Je to výhra v loterii, nebo problém?