Článek
Co se vám vybaví, když se řekne kolagen? Většině asi naskočí reklama na přípravek na klouby. Ovšem to je jen část toho, oč se tahle důležitá bílkovina v těle stará. Rozhodně je dobré vědět o ní víc. Jak ji získat a co všechno dokáže?
Co je to kolagen
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která „drží organismus pohromadě“. Tvoří asi deset procent celkové hmotnosti těla a až 70 procent pokožky. Utváří šlachy, vazy, chrupavky, zpevňuje kůži i vnitřní orgány, je i v kostech a zubech. Odborníci rozlišují skoro třicet druhů kolagenů a toto jsou tři základní:
- Typ I - je nejhojnější, tvoří až 90 % všeho kolagenu v těle, je v kostech, zubech, kloubech, šlachách a kůži. Zdrojem je živočišná tkáň. Využívá se v potravinářství, farmaceutickém průmyslu i v kosmetice.
- Typ II - tvoří až polovinu objemu chrupavek, zdrojem jsou hovězí, vepřové a kuřecí chrupavky, najdete ho v léčivech a doplňcích stravy, které se označují jako kloubní výživa.
- Typ III - nachází se ve svalech, kostech a kůži, nejvíc ho mají nejmenší děti, postupně ho nahrazuje kolagen typu I.
Jak poznat nedostatek kolagenu
Tělo kolagen vyrábí samo, ale jen v omezeném množství a tato schopnost navíc s věkem slábne. Ke zpomalení jeho tvorby dochází už před třicítkou a stav zhoršuje také stres, znečištěné životní prostředí, kouření... Nedostatek kolagenu se projeví zkrácenými šlachami a oslabením nejen svalů, ale třeba i cév a srdce, ovlivňuje vzhled kůže a zhorší tvorbu vrásek.
„Na pokožce se snižuje vrstva ochranného filmu, pokožka se ztenčuje, stává se zranitelnější. Ve škáře ubývá kolagenních vláken, klesá pružnost kůže a současně s úbytkem tukové tkáně se objevují vrásky. Kůže je zranitelnější, náchylnější k poškození, infekci a hůř se hojí,“ vysvětluje Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol.
Jak doplnit kolagen jídlem
Hlavním zdrojem kolagenu je hovězí a vepřové maso (i chrupavky a kůže), tučné ryby, vaječný bílek a mořské plody. Nezapomínejte přitom na přírodní zdroje vitaminu C: ten podporuje vstřebávání kolagenu, je zásadní pro jeho tvorbu a pro stav chrupavek. Pro výrobu kolagenu je potřebná i síra: dejte si třeba kakao, vejce, sýry, česnek, ředkvičky a kedlubny.
Jako doporučená denní dávka kolagenu se uvádí 3–10 gramů. Abyste na takovou porci dosáhli, museli byste sníst 260 g tlačenky, asi 200 g želatinových medvídků, vývar ze 4 kg vepřových nožiček... A to není kvůli obsahu tuků a cukrů ideální. (Domácí tlačenku i želatinové bonbony bez cukru si můžete vyrobit sami.)
Jak vybrat doplňky stravy s kolagenem
V doplňcích bývá kolagen kombinován s chondroitinem, glukosaminem nebo boswelinem, velmi často i s vitaminem C, vitaminem D a vápníkem. Přípravky s kolagenem lze rozdělit na dvě skupiny: a/ na želatiny a kolagenní peptidy (hydrolyzovaný kolagen) a b/ na kolageny v přirozené podobě.
„Mají rozdílné vlastnosti, jiný účel podávání, odlišné dávkování. Zatímco želatiny a kolagenní peptidy klouby vyživují, kolageny v přirozené podobě pomáhají u autoimunitních onemocnění, při kterých tělo bojuje proti vlastnímu kolagenu. Jejich užívání tuto nežádoucí reakci oslabuje,“ vysvětluje MUDr. Karel Benda z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vhodný přípravek tedy volte po konzultaci s odborníkem a až poté, co bude přesně určena příčina vašich obtíží!
Kosmetika s kolagenem?
Na trhu je i kosmetika, která obsahuje kolagen a slibuje zpomalení tvorby vrásek nebo jejich vyhlazení. Odborníci jsou v tomto směru skeptičtí, protože tvrdí, že molekula kolagenu je moc velká, aby zvenčí prošla do pokožky. Kloní se tedy k dodávání bílkoviny „zevnitř“ – tedy ke konzumaci vhodných potravin nebo doplňků stravy.
Chtěli byste vypadat co nejdéle mladě? Pak mrkněte na nejlepší anti-age triky 2020 na oddálení stárnutí.