Článek
Interiérové textilie přispívají k pocitu útulnosti. A ten se dostaví i tehdy, když s nimi naložíte poněkud jinak, než bývá zvykem.
1. Multifunkční kobereček
Kusový koberec nemusí být jen na podlaze, zajímavě může vypadat rovněž na stěně. Inspiraci k tomuto použití hledejte v minulosti. „Dávat koberce na stěnu je běžné pro východní kultury, zejména pokud jde o drahý kousek, který se často dědí z generace na generaci. U nás se zase dříve věšely vzácné gobelíny a umělecké tapisérie,“ připomíná designérka Eva Stalder. Když si vyberete zajímavý vzor nebo tvar, nahradí obraz. Navíc funguje jako tepelná a zvuková izolace.
Podobně jako koberec může stěnu zdobit také drhaný „obraz“, původně běhoun na stůl, či jiný, podobně originální kus textilu.
2. Kůže a kožešiny
Tradičně se uplatňují místo kusového koberce v obytných prostorách, ale i to může být jinak. Například do koupelny lze místo předložky použít umělou kožešinu, působí to luxusně. Kožešiny vypadají efektně rovněž jako přehoz na křesle a v chladných dnech se užijí také v posteli, jako další izolační vrstva. Běžné jsou jako potah na dekorativní polštářky, sedák na stoličku, úložné boxy můžou mít kožešinové víko…
3. Záclony a závěsy
„Závěsy nemusíte mít jen před okny, lze si je pověsit i podél stěny. Poslouží jak akusticky, tak dekorativně, může z nich vzniknout velký obraz,“ nabízí tip designérka Michaela Szilágyiová z Free Architects. Rovněž se používají u postele, buď jako nebesa, nebo pro svůj původní účel – zakrytí, v tomto případě k oddělení místa na spaní od zbytku místnosti (šikovné zejména tehdy, když má ložnice více funkcí, například současně slouží jako pracovna).
4. Co na stůl
Místo tradičního ubrusu, pod který se schová celý stůl, můžete dát běhoun. Zpravidla má obdélníkový tvar, připomíná široký šál a stůl překrývá v jeho středové části. Některé běhouny však lze použít také na zem, nebo jimi nahradíte přehoz na křeslo. Případně místo ubrusu vsaďte na lněný pléd s třásněmi. Na stole mohou najít uplatnění i utěrky, které suplují prostírání, naopak prostírání se může „posunout“ do obývacího pokoje (na komodu, místo vyšívané dečky).
5. Od plédu k polštářkům
Dnes se stírají rozdíly rovněž v používání dek a plédů. Jejich původní účel, zahřát člověka před chladem, se rozšiřuje. Plédy a deky se už běžně dávají na postele a na sedačku. Když dětem dorazí na návštěvu spolužáci a už nejsou „po ruce“ další místa k sezení, rozložte deku na zem. Stejně se dá využít i skupina polštářů. „Ovšem polštáře můžete zavěsit také na zeď, jako čelo postele,“ připomíná Michaela Szilágyiová. Výsledek bude nejen originální, ale také praktický (když si chcete číst, nebudete se opírat o chladnou zeď).
6. Další možnosti
Nezapomeňte ani na využití látek jako dělících stěn, v menších prostorách se zase uplatní paravány s textilní výplní. „Velkým trendem jsou pletené nebo háčkované potahy na taburetky, židličky či křesla, a to z hrubé vlny. Ostatně dnes se dá uháčkovat kdeco, třeba i koš na dřevo,“ vysvětluje Eva Stalder.
Jak jste na tom s ručními pracemi? Co dokážete uplést nebo uháčkovat?