Článek
Namazat a čekat, že se přes noc stanou zázraky. Většinou takové věci nefungují, u noční kosmetiky je ale situace trochu jiná. Jak s pomocí večerní péče získat během spánku maximum a probudit se s jemnější a sjednocenější pokožkou bez nedokonalostí?
Jak na večerní rutinu
V první řadě si uvědomte: spánek je základ. Dopřejte si ho tedy dostatečné množství. Pleť je v noci regeneračním módu a pomáhá si sama, vy jí večer dodejte látky, které potřebuje a které celému procesu pomohou. Než budete aplikovat drahá séra či krémy, pleť musíte vyčistit. To je první a nutný krok. V ideálním případě má dvě fáze: nejdřív odstraňte líčidla, nejlépe olejem nebo mlékem, potom ji dočistěte gelem, micelární vodou nebo pěnou.
Po vyčištění je dobré srovnat pH pokožky a to dokáže toner (tonikum). Kromě toho ji připraví na další péči. Všechny zmíněné produkty vybírejte podle svého typu pleti. Po toniku přichází čas na lokální péči proti pupínkům, pokud potřebujete, a na krém okolo očí.
Koncentrace účinných látek
A pak už pokožce dopřejte pořádnou dávku aktivních látek. Pleťová séra vám mohou pomoci s vráskami, dehydratací, pigmentovými skvrnami, povadlými konturami nebo s unaveným vzhledem, záleží, co vaše pleť zrovna potřebuje. Po nich následuje krém. A pokud máte pocit, že potřebujete ještě větší dávku výživy, zkuste krémové masky, které se nechávají na obličeji přes noc. Ty nanášejte na čistou pleť a používejte jednou, dvakrát týdně.
Nemusíte používat každý večer stejný počet produktů. Nějaké dny stačí vaší pleti jen hydratace, jindy potřebuje zpevnit, rozjasnit nebo zklidnit. Sama časem zjistíte, co a kdy funguje nejlépe.
AHA kyseliny a retinol
A jaké účinné látky v nočních produktech vyhledávat? Pokud potřebujete pleť vyhladit, sjednotit a podpořit tvorbu kolagenu a elastinu, vsaďte na retinol (vitamin A). Je účinný i na hluboké vrásky, které zjemní.
Nejste s pletí celkově spokojená? Je mdlá, sem tam pupínek? Zkuste AHA kyseliny (ovocné kyseliny, např. kyselina glykolová, vinná, mandlová a podobně), které odstraňují odumřelé kožní buňky a dokážou pleť přes noc vyhladit a barevně sjednotit. Jsou dobrým spojencem v boji proti pupínkům a rozšířeným pórům, o které kvůli rouškám není nouze.
Po prvním použití přípravku s výše uvedenými látkami se může se objevit jemné mravenčení nebo začervenání obličeje. To je normální, proto s nimi začínejte pozvolna, třeba jednou, dvakrát týdně. Pokud by příznaky přetrvávaly, není tahle péče pro vás to pravé. Také je nekombinujte s dalšími produkty, které by retinol nebo AHA kyseliny obsahovaly. V případě, že máte citlivou pokožku, radíme nejdříve konzultaci s kosmetičkou.
A ještě jedna důležitá věc: používáte-li výše zmíněné látky, kůže pak může být citlivá na slunce. Přes den si tedy pečlivě hlídejte ochranu obličeje proti sluníčku a použijte krém s SPF.
Olej na závěr
Oleje mají schopnost uzavřít v pleti všechno, co jste jí dodaly. Můžete je tedy aplikovat na závěr na krém, někdo je používá jen na navlhčenou pleť. Ideální na podporu tvorby kolagenu je jojobový, mandlový či marulový, na problematickou pleť použijte olej konopný. A mezi jakými konkrétními přípravky můžete vybírat?