Článek
Toužíte po krbových kamnech a plánujete jejich nákup? Dobře děláte. Ve srovnání s klasickými krby a kamny jsou jednoznačně funkčnější. „Tepelná účinnost krbových kamen je ovlivněna především kvalitou konkrétního výrobku, respektive konstrukcí topeniště a spalovací komory daného topidla. Standardní kamna mívají účinnost 50 až 70 procent, kvalitnější kamna již dosahují účinnosti kolem 80 procent,“ uvádí Tomáš Fortelka z firmy Fortell, která se zabývá prodejem a montáží krbových kamen.
Špatně zvolený výkon kamna zničí
Víte, čím byste se měli při hledání krbových kamen řídit a na co byste si měli dát pozor? Jako první potřebujete znát výšku a průměr komínu. Tyhle faktory rozhodují o tom, jaký objem vzduchu komín zvládne odvést, a tudíž jak výkonná kamna si můžete pořídit. „Při výběru musíte vzít v úvahu zejména velikost vytápěných prostor a stav nemovitosti kvůli únikům tepla. Podle toho se určí potřebný výkon,“ říká Pavel Staník, expert na krbová kamna z firmy Mountfield.
Když zvolíte kamna s nižším výkonem, než potřebujete, budete se ho snažit navyšovat – tím však může dojít k popraskání a pokroucení dílů. Zvolíte-li kamna s vyšším výkonem, budou místnosti přetopené, proto budete topit s nižším množstvím paliva, což ovšem způsobuje usazování nečistot.
Věk není jen číslo
Dalším kritériem při výběru je stáří stavby: pro věkovitější budovu budete potřebovat zhruba dvakrát větší výkon než v případě novostavby. „Pak si také musíte uvědomit, jak často a pro jaké účely budete kamna používat. Krbová kamna s plechovým pláštěm, zejména když je dvojitý, se rychleji zahřejí, takže představuji ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy,“ vysvětluje Pavel Staník.
V žádném případě to neznamená, že by se tento typ kamen nehodil do moderních domů nebo bytů. Jejich hlavní výhodou však je, že na rozdíl od těch jednoplášťových se s nimi rychleji vytopí i prostory, které jsou používány jen občas, a jsou tudíž promrzlé.
Kam s nimi
Nestačí ovšem znát jen vhodný výkon, důležité je také místo, kam chcete svůj nový přírůstek postavit. I to je třeba pečlivě promyslet. Kamna nepatří na dřevěnou podlahu a v jejich blízkosti nesmí být elektronika. Bezpečné vzdálenosti jsou přesně stanovené výrobcem, zhruba se ale pohybují kolem 50 cm z boku a minimálně 80 cm čelně. Ve zdi za krbovými kamny nesmí být vedení plynu, elektřiny ani vody.
Kamna navíc musejí stát na nehořlavém materiálu, jako je například dlažba. Jinak pod ně musíte dát izolační podložku z plechu či tvrzeného skla – ta by měla přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 cm ze stran a zezadu a o 30 cm zepředu.
Kouzla s designem
Co se týká materiálu, nejčastěji jsou k dostání kamna litinová. „Spojují výhody plechu a kachlů: rychle se zahřejí a dokážou akumulovat sálavé teplo. A pokud chcete efektivního dříče s vysokým výkonem, zvolte kamna peletová. Za nenápadnou fasádou skrývají vynikající účinnost a pohodlnou obsluhu. Když máte velký zásobník na pelety a automatický podavač, je topení stejně jednoduché jako třeba u plynu,“ radí Pavel Staník a dodává: „Kachlová kamna jsou prostě romantika. S designem můžete čarovat dle libosti, ať už chcete mít z obýváku zámecký pokoj, či útulnou venkovskou světničku. Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně.“
Tipy na úsporné topení
Okouzlila vás krbová kamna, ale bojíte se, že v nich nedokážete zatopit? Máme pro vás pár rad, jak to zvládnete bez námahy, bezpečně a úsporně.
Topte jedině dobře proschlým dřevem, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové a nejkrásněji voní dřevo z ovocných stromů. Kromě dřeva se dají v krbových kamnech použít také dřevní pelety či brikety, které se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy. Do některých, k tomu určených typů kamen lze přikládat i uhelnými briketami.
Nevíte, jak přikládat, aby to nekouřilo? Před přiložením uzavřete všechny přívody vzduchu do kamen. Dvířka otvírejte pomalu. Přikládejte pouze vyschlé dřevo a dávejte ho až na žhavé uhlíky, nikoli do otevřeného ohně.
Podlehli jste romantickému topení v krbu? Víme, z jakých možností můžete vybírat!