Článek
Žádné saze ani kouř. Jen skutečný žlutooranžový oheň, který zpravidla obklopuje nějaká designově vydařená schránka. To jsou ve zkratce biokrby. Jinak by se daly popsat i jako bezkomínové krby spalující speciální kapalné palivo – biolíh, což je 96% etanol.
Bez dřeva a bez povolení
Výhodou krbů spalujících biolíh je především to, že nepotřebujete komín, dřevo ani stavební povolení. Jsou jakýmsi kompromisem, když chcete ono pověstné teplo domova včetně pohledu do hořícího ohně, ale klasická krbová kamna by u vás doma nebyla možná – třeba proto, že nemáte komín nebo je na zcela nepříhodném místě.
Hřejivá atmosféra i do garsonky
Při provozu se do ovzduší uvolňuje oxid uhličitý a vodní pára. Jiné zplodiny nevznikají. „Velkou devízou biokrbů je, že se hodí do bytů i menších rozměrů, protože k svému provozu nepotřebují komín ani žádnou údržbu,“ vysvětluje Michaela Brandalíková z internetového obchodu Biokrby.
„Biokrby jsou vhodné nejen do domu, ale i do bytu, což v minulosti nebylo možné. Pro svoji univerzálnost a výjimečný design se s oblibou používají i v takových objektech, jako jsou hotely, restaurace, kavárny či kanceláře,“ říká Róbert Jančkár, marketingový manažer firmy Bio Flame.
Přitopí opravdu jen lehce
Prvních pět až patnáct minut – závisí na typu hořáku – hoří biokrb nižším modrým plamenem, který se po rozhoření změní na plamen žlutooranžový. Žádné extra zvýšení teploty v místnosti ovšem nečekejte. Díky biokrbu sice budete mít doma skutečný oheň, který bude samozřejmě hřát, teplo je však spíše jen jeho přidaná hodnota.
„Jako nevýhodu můžeme označit to, že nejsou příliš výhřevné. Tepelný výkon biokrbů se pohybuje v rozmezí jedna až pět kilowatthodin, přičemž spalování biolihu lze regulovat – a tím se reguluje i výhřevnost,“ říká Michaela Brandalíková. Musíte tedy počítat s tím, že se v případě biokrbů jedná především o atmosféru a designovou záležitost.
Kolik to stojí?
Instalace elegantních designových kousků je velmi jednoduchá. Záleží na typu, který si vyberete: existují volně stojící, nástěnné i vestavné. Od toho se pak samozřejmě odvíjí i pořizovací cena. Nejde ale o nijak horentní sumy – čistě dekorační menší stolní kousek lze pořídit už za tisíc korun. A přibližně za čtyři tisíce můžete mít větší nástěnný model široký devadesát centimetrů.
Náklady na topení závisejí na typu hořáku a jejich počtu. Čím větší plamen, tím větší spotřeba paliva. „Přibližné náklady jsou skoro stejné jako při topení elektřinou. Pokud tedy používáte biokrb při maximálním výkonu, tak dvojkilowattový biokrb spotřebuje za hodinu provozu přibližně 15 korun, trojkilowattový 20 a čtyřkilowattový 27 korun za hodinu. Přepočet je pouze přibližný a cena provozu závisí i na ceně paliva,“ uvádí Róbert Jančkár.
I biokrb umí popálit
Palivo se prodává běžně v obchodech v různě objemných lahvích. Nalévá se pomocí nálevky přímo do hořáku, a to maximálně do dvou třetin objemu. „Biolíh v žádném případě nelijte do hořáku během hoření. Chcete-li po dohoření palivo znova nalít a zapálit, počkejte alespoň 10 až 15 minut, až hořák vychladne! Palivo zapálíte přiložením zapáleného zapalovače ke hladině bioalkoholu,“ popisuje Róbert Jančkár.
Ačkoliv se nejedná o klasický krb, obezřetnost je jistě namístě – přece jen se jedná o otevřené ohniště. Výhoda je, že se nemusíte obávat jisker. „Je ale třeba dávat pozor, aby hořlavé materiály byly od biokrbu vzdáleny alespoň jeden metr,“ uzavírá Michaela Brandalíková.
Dáte biokrbu šanci? Máte s ním nějaké zkušenosti?