Článek
Žena si v určitém věku chtě nechtě musí projít přechodem. Výjimku nemá žádná celebrita, smetánka ani jakákoli jiná významná osobnost. Je to přirozená součást života, která s sebou nese jisté obtíže a nežádoucí projevy. Správnou životosprávou a pomocí dalších zásad se však s nimi dokážete s hrdostí poprat.
Menopauza není přechod
Slovo menopauza může znít v uších zralé ženy protivněji než cokoli jiného. Tímto termínem se označuje doba po poslední menstruaci či přímo zástava menstruačního cyklu. Klimakterium neboli přechod je období, které menopauzu zpravidla ještě o pár let předchází. Po zhruba 45. až 50. roku života nastává někdy vleklé období hormonálních změn, kdy postupně dochází k útlumu funkce vaječníků, a tedy ztrátě plodnosti.
Projevy, se kterými se musíte poprat
Klimakterium je sice přirozený stav v životě ženy, ale přináší ne zrovna žádoucí projevy. „Patří sem návaly horka, pocení, nespavost, psychické potíže jako úzkost, vznětlivost, poruchy paměti, dále ztráta libida, bolesti hlavy či bušení srdce,“ popisuje Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.
Jakoby toho nebylo dost, s tímto obdobím se pojít také estetické změny. Ubývající estrogeny mají vliv na metabolismus, který se zpomaluje. Důsledkem je větší náchylnost k přibývání na váze a tuk má tendenci se ukládat zejména v oblasti břicha. Dochází také ke zhoršování kvality pleti a jejímu rychlejšímu stárnutí. Všechny tyto negativní projevy můžete mírnit. Co udělat?
Sedmero zásad pro lepší přechod
- Vyvažte jídelníček - Stravujte se střídmě a pravidelně. Zařaďte co nejvíce ovoce, zeleniny, zdrojů vlákniny, a naopak uberte cukry, polotovary, uzeniny a omezte slaná a tučná jídla. Také bude potřeba zmenšit porce, tedy celkový příjem. Metabolismus už holt nepracuje tak rychle.
- Sportujte a posilujte - V období přechodu dochází k úbytku svalové tkáně a nárůstu tukové. Pomůže pravidelný pohyb. Vsaďte na kardio v podobě kola, dlouhých procházek, běhu, ale také posilujte. Nemusíte hned nastoupit do fitka, mezi vhodné pohybové aktivity patří například pilates či jóga.
- Pečujte o pleť - Ze všeho nejdůležitější je hydratace pleti. „Kvalita pleti je z velké části dána geneticky. To ale neznamená, že s ní nemůžete nic dělat. Kožní symptomy spojené s menopauzou lze do velké míry zmírnit pomocí vhodné rutiny péče o pleť,“ říká MUDr. Tomáš Fait, předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. Vhodné jsou například přípravky s kyselinou hyaluronovou.
- Omezte alkohol a kořeněná jídla - Určitě vám neprospěje, když se ze dne na den vzdáte všech svých libůstek. V rámci prevence častých návalů je ovšem omezení pikantních jídel a alkoholu velmi vhodné. Sklenička kvalitního vína ale umí také divy, jen je nutné k tomu přistupovat s důkladnější mírou.
- Doplňujte fytoestrogeny - Jde o látky, které jsou svým složením velice podobné hormonům, jichž v období klimakteria ubývá. Najdete je v mnoha potravinách, navíc v takových, které zapadnou do vašeho jídelníčku tak, abyste po nich zbytečně nepřibíraly. Nejbohatší na fytoestrogeny je sója a výrobky z ní. dále je najdete v lněných semínkách, pohance, jahodách, brusinkách, ale i bramborách, česneku či mrkvi.
- Zaměřte se na bylinky - Jedna z nejlepších bylinek pro ženy každého věku je kontryhel. Čaje, kapky a další produkty z této bylinky jsou dobrou volbou. Mírnit příznaky pomáhá i šalvěj, andělice nebo řebříček.
- Spěte a relaxujte - Stejně důležitá jako vůle k pohybu je ochota najít si čas na pohodu a relax. Dostatečně spěte a dopřávejte si wellness, masáže, saunu.