Článek
Problémem na zahrádkách nejsou místní plži, ti se díky přirozeným predátorům nestihnou přemnožit. Největším protivníkem zahrádkářů je přistěhovalec, slimák španělský. Má hnědo-oranžovou barvu, je velmi žravý, tolik mu nevadí sucho a nemá tolik nepřátel.
Poznejte nepřítele
Pokud chcete účinně zabránit škodám, které tento nezvaný host na zahradě napáchá, měli byste vědět, proč se mu na vaší zahradě daří, a trochu mu znepříjemnit život.
Slimáci milují vlhko. Nejvíc je jich po dešti, ale i poté, co vydatně zalejete. Zálivku tedy plánujte na ráno a ideálně až v případě, když už rostliny opravdu volají sos. Ke druhům, které by suchý záhon nevydržely, můžete do země zapíchnout hrdlo PET lahve bez dna a skrze tento trychtýř nalévat vodu cíleně ke kořenům. Při zakládání nových záhonů lze zakopat perforovanou hadici přímo pod rostliny a zalévat s její pomocí.
„Slimáci se skrývají v tmavých a vlhkých dírách a puklinách v zemi, vyhovuje jim půda s hrubými hroudami. Využijte toho a připravte jim taková zákoutí – stačí na zem položit prkénka, velké listy zelí nebo rebarbory, hromádky trávy či něčeho podobného, zalezou pod ně a můžete je tam ráno snadno vysbírat,“ radí Helena Vlašínová z Ekologické poradny Veronica.
Dejte jim najíst
Slimáci jsou žraví a nevybíraví, čehož lze využít. Takže když jim okolo záhonu naservírujte čerstvě vytrhaný plevel, zastaví se na něm a dál už nepůjdou.
Mají také velmi rádi pivo, takže do země zakopejte misku nebo vydlabaný meloun a naplňte je pivem, sejdou se z celého okolí – a utopí se v něm.
Naopak nemají rádi některé vůně. Kolem záhonů lze vysázet mátu, tymián, česnek, petržel nebo saturejku – jejich vůně slimáky odpuzuje.
Vadí jim také ostrý a drsný materiál. Záhony tedy můžete posypat pilinami, drtí ze slámy, pískem, ostrými kamínky nebo popelem. Použít lze i jehličí, drcené šišky, nebo drcené skořápky od vajec i vlašských ořechů. Většina těchto materiálů ale funguje jen v suchém stavu, takže je po dešti musíte vyměnit.
„Neradi lezou přes převis, lépe řečeno to neumí, takže na čem vám záleží, ohraďte třeba plechem s ven zahnutým okrajem,“ radí další možnost Helena Vlašínová. Účinnou metodou je i ohrádka z měděné pásky – ovšem kvůli její ceně se hodí na menší plochy. Na trhu jsou i samolepicí měděné proužky, které už jsou cenově přijatelnější a lze je dát třeba na okraj vyvýšeného záhonu.
Další metody likvidace
Pokud se budete držet čistě ekologických metod, pak slimáky dovedou zlikvidovat parazitické hlístice, které v suchém stavu zakoupíte, namočíte a dáte na nástrahu z listů. Slimáci se jimi nakazí a postupně zemřou. Ač je to metoda spolehlivá, je i poměrně drahá – i když působí delší dobu.
Dalším spolubojovníkem může být indický běžec čili druh kachny, pro kterou jsou slimáci pochoutkou. Jestli máte dost prostoru a chuti je začít chovat, máte vystaráno.
Můžete je také každé ráno chodit sbírat, ale i když jste na ně naštvaní kvůli tomu, co na zahradě zničili, stejně vám nemusí být příjemné je usmrtit. Takže to je sice nejsnazší, ale pro mnohé i nejméně přijatelný způsob.
Můžete využít i kávové sedliny, tedy odpadu z kávovaru. Kofein je pro slimáky toxický, takže když sedlinu vysypete na záhonky, bude to služba dva v jednom - pohnojíte rostliny a zabijete slimáky.
Proč ne chemie?
Na trhu najdete mnoho přípravků na hubení slimáků a plžů. Proč je bereme jako krajní metodu? Například i kvůli tomu, že mohou být nebezpečné pro vaše domácí mazlíčky. „Jako veterinář a zároveň majitel psa i zahrádky doporučuji vyvarovat se přípravkům proti slimákům obsahujícím metaldehyd,“ radí pražský veterinář Aleš Müller.
U malého plemene psa může otrava nastat po pozření množství čajové lžičky. Jejími příznaky je rychle nastupující teplota, třes, křeče a rozšíření zorniček.
„Bohužel neexistuje protijed, účinná látka se metabolizuje na acetyldehyd a i přes včasnou pomoc u veterináře se bohužel nemusí podařit otrávené zvíře zachránit. V případě užívání chemických prostředků proti slimákům – tedy i methiocarb, fosforečnan železitý, kuchyňská sůl, kofein, niclosamid, síran hlinitý, tributylcínoxid – bych raději zvířata na zahradu nepouštěl,“ dodává Aleš Müller.