Článek
Co je vlastně imunitní systém? Ačkoli není snadné si ho představit, nejedná se o žádný fantom. Je to komplexní systém obranných mechanismů organismu. Jinými slovy soustava spolupracujících orgánů, mezi něž patří krční a nosní mandle, brzlík, slezina, játra, kostní dřeň, kůže a pochopitelně i střeva.
Není tak překvapení, že neexistuje jediný přesný návod, jak imunitu posílit. Dobrý vliv má na obranyschopnost pravidelný sport, pobyt na čerstvém vzduchu a na slunci nebo správné jídlo a doplňky stravy. Mezi ně patří i kvalitní bylinky, respektive bylinkové čaje.
1. Protivirová echinacea
Bylinka, která se vší parádou vyráží do boje proti virům, to je třapatka nachová, známější pod latinským názvem echinacea. Krom protivirových účinků působí také proti některým bakteriím a plísním. Pomáhá posilovat imunitu a také přispívá k čištění krve a urychluje léčbu nachlazení. Podle některých studií má i protirakovinné účinky.
2. Starý dobrý rakytník
Tak schválně, jaký vitamin má nejsilnější pozitivní účinek na imunitu? Tipujeme, že odpovídáte céčko. A rakytník je přitom jeden z nejlepších zdrojů vitaminu C, mimo to obsahuje také vitaminy skupiny B. Přes skvělý vliv na zdraví nebyly při jeho užívání zjištěny žádné vedlejší účinky. Jako prevenci ho tak můžete popíjet klidně každý den. Těhotné ženy by se ovšem měly vyhnout tinktuře z rakytníku, která obsahuje dost alkoholu.
Znáte recept na rakytníkový sirup nebo na domácí mastičku z rakytníku?
3. Pálivý, ale účinný zázvor
Čaj z čerstvého nebo sušeného zázvoru je někdy dost pikantní, obranyschopnost však posiluje náramně. Je skvělý jako prevence, a to díky svým antibakteriálním, antivirovým a protizánětlivým účinkům, a vsadit na něj můžete i při nachlazení a infekcích dýchacích cest, pomůže také při bolestech v krku. Čerstvého zázvoru můžete zkonzumovat maximálně několik gramů denně, větší množství může vést k pálení žáhy, průjmům a nevolnostem.
4. Šalvěj jako bylina nesmrtelnosti
Šalvěj lékařská odráží své zdravotní účinky již ve svém názvu. Také proto ji babky kořenářky přezdívaly jako bylinku nesmrtelnosti. Tak silný její vliv sice není, přesto je velmi prospěšná. Má vynikající detoxikační účinky, podporuje regeneraci jater i zdravý stav střev – tyto orgány jsou přitom pro silnou imunitu velmi důležité. Šálek šalvějového čaje za den berte jako dostačující – maximum jsou tři šálky. Užíváte-li ho denně, nepřekračujte hranici dvou týdnů. Těhotné ženy by se mu měly vyhnout úplně.
5. Kopřiva je vitaminová bomba
Kopřiva není jen plevel, který vás protivně popálí. Nať obsahuje celé spektrum vitaminů a minerálních látek. Přispívá k čištění organismu, podporuje trávicí systém a pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru. Prospěšně působí také na dýchací cesty, kardiovaskulární systém a na stav kůže a kloubů.