Článek
Pro schopnost snižovat nepohodlí v břiše a optimalizovat trávení se v přírodní medicíně používají již stovky let tzv. karminativní bylinky, tedy protinadýmavé. Přestože výtažků z nich využívá k přípravě léků i farmaceutický průmysl, v přirozeném stavu jsou stále užitečné, navíc voní a některé bylinné čaje i moc dobře chutnají. O které bylinky se jedná?
1. Heřmánek pravý
Jako přírodní řešení plynatosti, zánětu žaludku a kolik se užívá od nepaměti. Zlepšuje trávení a snižuje tvorbu plynů ve střevech. „Hlavní účinek heřmánku je protizánětlivý a ve směsi s dalšími bylinkami jej najdeme v čajových směsích i pro děti,“ říká Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou. Připravit si můžete třeba hřejivý heřmánkový čaj: do šálku vařící vody vhoďte lžíci sušených květů a nechte 10 minut luhovat, poté sceďte a vypijte. Užívejte vždy po jídle, dokud příznaky neodezní.
2. Miřík celer
Další karminativní bylinka prospívá trávení a pomáhá snižovat vznik plynů při zpracovávání potravy, navíc má uklidňující a analgetické vlastnosti, které mírní příznaky žaludeční neurózy a úzkostí. A jak na celerový čaj? V šálku vody přiveďte k varu a 5 minut povařte čajovou lžičku sušené celerové natě, poté zakryjte a nechte louhovat dalších 10 minut, poté sceďte a pijte po každém hlavním jídle.
3. Lékořice lysá
Nejenže zmírňuje plynatost a snižuje pocity těžkosti v žaludku i ve střevech, ale také stimuluje vyprazdňování a neutralizuje nadměrnou produkci žaludečních šťáv, může tedy pomoci i s pálením žáhy. Na lékořicový čaj přiveďte k varu šálek vody se sušenou lžičkou sušeného kořene a na mírném ohni vařte 3 minuty, nechte chvíli stát, sceďte a pijte 2 až 3 šálky denně vždy po jídle.
4. Tymián obecný
Jeho vonné silice snižují tvorbu plynů a míru hromadění toxinů ve střevech. Dále pomáhá předcházet vzniku zánětu žaludku a ulevuje při křečích. Na tymiánový čaj uvařte šálek vody, přidejte lžičku sušené bylinky, zakryjte a nechte stát 5 až 10 minut, sceďte a pijte dvakrát denně nebo po konzumaci problematických pokrmů.
5. Boldovník vonný
Listy dřeviny boldovníku vonného neboli bolda jsou v přírodní medicíně uznávány jako protizánětlivý a karminativní očistný prostředek. Pomáhají zlepšit funkci jater, žaludku i střev, zlepšují trávení tuků a bílkovin, bojují s plynatostí a bolestí žaludku. A jak připravit čaj z boldovníku? Polévkovou lžíci sušených listů vhoďte do šálku vody, přiveďte k varu a na mírném ohni vařte 5 minut, nechte 10 minut odležet, sceďte a v případě těžkostí pijte po hlavních jídlech.
6. Koriandr setý
Listy i semena pomáhají snižovat produkci plynů, optimalizují trávení, ulevují od bolestí břicha a mírní pálení žáhy. Vyzkoušejte koriandrový čaj: do šálku vroucí vody vysypejte lžičku a půl jemně nasekaných čerstvých lístků (nebo třetinu lžičky sušených), odstavte, nechte pod pokličkou 15 minut a poté sceďte. Pijte 2 až 3 šálky denně, dokud se situace nezlepší.
7. Fenykl obecný
Obsahuje silice, saponiny, pryskyřice, hořčiny, rutin a mnoho dalších prospěšných látek. „Je velmi aromatický a je třeba s ním pracovat opatrně. Pro kojence je vhodný čaj z rozdrcených semínek,“ radí koučka zdravého životního stylu Radka Pamětická. A jak udělat fenyklový čaj? Lžičku rozdrcených semínek zalijte šálkem vroucí vody, 10 minut louhujte, přeceďte a vypijte. Můžete pít až třikrát denně.