Hlavní obsah

Kvůli antikoncepci jsem skončila na kapačkách!

Foto: Thinkstock

Hormonální antikoncepce vám může způsobit vážné ohrožení životních funkcíFoto: Thinkstock

Užíváte již léta bezstarostně hormonální antikoncepci? Možná stejně jako Ivona netušíte, jaká skrytá zdravotní rizika může představovat. Přečtěte si její příběh, při kterém jde mráz po zádech...

Článek

Mnoho žen považuje hormonální antikoncepci za největší a nejlepší vynález. I Ivona patřila mezi ně a pěla na ni chvály. Pilulky brala od 16 let, dokonce vystřídala i několik druhů, levnější i dražší varianty. „Užívala jsem si ten luxus posouvat si menstruaci, mít svůj cyklus pod kontrolou, žádný předmenstruační syndrom. S pletí jsem nikdy problémy neměla, tak nemohu posoudit, zda antikoncepce měla vliv na její kvalitu, ale celkově jsem byla více než spokojená,“ říká Ivona.

Jedinou stinnou stránkou, kterou pociťovala, byl pokles libida. „Sex mi stačil jednou za 3 dny, ale smířila jsem se s tím a rozhodně jsem se nechtěla kvůli tomu hormonální antikoncepce vzdát. Je pravda, že jsme se proto s přítelem hádali a já mu vyhrožovala, že prášky vysadím, ve skutečnosti jsem to však nechtěla udělat i kvůli svému pohodlí.“

Začalo to jako migréna

Asi před rokem ale začala Ivonu často pobolívat hlava, především na levé straně. Zašla si proto k neurologovi. Po velmi zběžné prohlídce jí řekl, že jde o migrénu, předepsal jí prášky a dál se tím příliš nezaobíral. A Ivona přijala fakt, že se migrény hned tak nezbaví. (Jak se projevuje skutečná migréna a co na ni pomáhá, se dozvíte v článku Migréna: Nenechte ji vyhrát!.)

Foto: Thinkstock

Problémy mohou začít jako bolest hlavy, ale místo prášků je lepší vyhledat lékařeFoto: Thinkstock

Po několika měsících ale začala být bolest mnohem intenzivnější. „Jednu neděli jsem to již nemohla vydržet. Ládovala jsem do sebe jednu růžovou tabletku za druhou, ale bolest se stále stupňovala. Zkusila jsem i silnější analgetika, ale nezabrala ani ta,“ vypráví Ivona. „V pondělí jsem tedy nešla do školy a jen jsem ležela a spala. Nemohla jsem jíst, jen vstát z postele mi činilo neuvěřitelný problém. Neměla jsem na nic sílu.“

Pátek odpoledne, den, kdy měli její rodiče výročí svatby, se jí stal osudným. Bolest, motání hlavy, později se k tomu přidalo i zvracení. „Najednou jsem se ocitla na zemi u záchodu, kam jsem šla zvracet. Omdlela jsem. Maminka okamžitě volala sanitku. Když přijeli, byla jsem téměř mimo a nic jsem nevnímala,“ říká Ivona. Ošetřující lékař chtěl nejdříve nad vším mávnout rukou s tím, že je mladá a má obyčejnou migrénu, ale naštěstí zakročili Ivonini rodiče. „Skoro jsem vlastní mámu nepoznávala. Doktora seřvala tak, že mne nakonec do sanitky naložil a jeli jsme do nemocnice.“

V nemocnici šla Ivona rovnou na akutní příjem. Po natočení EEG dostala kapačky a bylo jasné, že v nemocnici zůstane. „Poslední věta, než jsem opět omdlela, byla: Tati, napiš Martinovi, že jsem v nemocnici.“

Tvrdé probuzení

Když se v noci probudila na JIPce, byla samá hadička. Sestřička jí jen stručně vysvětlila, že má v hlavě sraženou krev a oni jí musí tu sraženinu rozehnat. „Na JIPce jsem ležela zhruba pět dní. Bohužel nebo spíše naštěstí si z těchto dní skoro nic nepamatuji. Pak mne převezli na normální oddělení a poslali mě na magnetickou rezonanci, která měla zjistit, zda se sraženina zmenšila. Ani trochu…,“ vypráví dál svůj příběh Ivona. „Den před propuštěním z nemocnice se za mnou zastavil primář oddělení. Řekl mi, že jsem měla velké štěstí. Má sraženina je téměř na celé levé části hlavy a mám zasažený i krk.“

Ještě nyní chodí Ivona na plno vyšetření, bere léky na ředění krve a sebemenší škrábnutí je pro ni riskantní. A hormonální antikoncepci už nikdy nesmí.

Opatrnost je na místě

Z příběhu vyplývá, že i hormonální antikoncepce má své stinné stránky. Přestože Ivona nebyla kuřačka a neměla by tím pádem být riziková pro vznik embolie nebo trombózy, stalo se. „V nemocnici mi jedna sestřička řekla, že každý rok tam přivezou průměrně třicet holek s podobným problémem. A pět z nich zemře. Tušili jste to? Nenechte se proto odbýt, pokud máte stejné problémy jako já, a trvejte na podrobných vyšetřeních,“ doporučuje na závěr Ivona.

Opatrné by měly být především dívky s pozitivní rodinnou anamnézou, tedy v případě, kdy v rodině někdo zemřel na plicní embolii nebo mrtvici. „Hormonální antikoncepce má totiž prokazatelně takzvaný prokoagulační vliv. To znamená, že její uživatelka má vyšší pravděpodobnost, že v důsledku nepříznivých okolností vznikne v jejím těle krevní sraženina, která může putovat krevním řečištěm až do míst, kde jsou cévy tak malé, že tudy neprojde a ucpe tuto cévu – nastane embolizace," vysvětluje negativní efekt hormonální antikoncepce MUDr. Helena Máslová.

Hematologové se již snažili prosadit celoplošný screening mladých dívek na poruchy srážlivosti krve, ale zdravotní pojišťovny jej bohužel neschválily.

„Dále by měly být obezřetné dívky s vyšším cholesterolem, prodělanou hepatitidou či jinak narušenou funkcí jater, antikoncepce se totiž odbourává přes játra a může způsobit jaterní dysfunkci. Bohužel, jaterní testy se preventivně u uživatelek nedělají," dodává Helena Máslová. V každém případě by lékař měl vždy posoudit možná zdravotní rizika v poměru k přínosu, která antikoncepce uživatelce přinese.

Měly jste i vy někdy zdravotní problémy, které souvisely právě s užíváním hormonální antikoncepce?

Načítám