Článek
Po bujaré noci nebo když na vás přijdou nějaké neduhy, česnečka je to pravé. Postaví na nohy, zahřeje a ještě chutná!
Postup
01.
Cibuli očistěte a nakrájejte najemno, česnek oloupejte (pokud se vám to nedaří, namočte ho na pár minut do vlažné vody, pak to půjde samo) a odstraňte zelený vnitřek, který způsobuje onen pověstný zápach z úst. Čepelí nože stroužky naplocho rozmáčkněte, aby pustily šťávu a takto připravený česnek nejlépe prolisujte nebo utřete. Pokud ho pouze nakrájíte, budete ho do polévky potřebovat více.

Česnek a jeho kvalita jsou alfou a omegou této dobrotyFoto: Petr Makovička
02.
Na sádle zpěňte cibuli, přidejte uzené maso pokrájené na menší kostičky. Vše krátce osmahněte. Když cibulka zesklovatí, zalijte základ kuřecím vývarem a přidejte česnek. Pokud nemáte po ruce čerstvý vývar a rádi byste se vyhnuli kostce, zapátrejte v obchodech po bujonu tekutém.
03.
Brambory oloupejte, pokrájejte na kostičky a přidejte do vroucího vývaru. Vařte 10 až 15 minut, dokud nejsou kostičky brambor měkké. Před dokončením se vyplatí přidat ještě trochu prolisovaného česneku. Zachovají se vitaminy a silice, které dodají ten správný česnekový říz. Pak už jen polévku dochuťte majoránkou, případně pepřem a solí (vývar ale bývá sám o sobě často slaný až dost) a základ máte hotový.
04.
Vedle v pánvičce na sádle nebo oleji osmahněte na kostičky rozkrájené krajíce chleba. Tvrdý sýr pokrájejte na kostičky; raději ho nestrouhejte, protože kdybyste ho poté nasypali do polévky, vznikla by jedna velká sýrová koule.
05.
Na talíř připravte kostičky chleba a sýru a vše zalijte vroucí polévkou. Kdo chce, může do talíře ještě rozklepnout vejce. Hotovo a může se podávat!