Článek
Proč byste měli něco měnit na svém způsobu praní? Třeba proto, že se změnily materiály, ze kterých se šije oblečení, jiné jsou prací prostředky a hodně nového nabízejí i pračky. Co tedy změnit, abyste tohle všechno vzali v úvahu?
1. Snižte teplotu
Většinu moderních textilií není třeba prát za vysokých teplot, mnohdy to ani není možné. „Neplatí, že když se pere ve vyšší teplotě, bude prádlo čistější. Sice to zničí bakterie, ale většině oděvů to neprospívá. Mnohem lepší je vybrat správný prací prostředek a cyklus,“ říká Jana Puškáčová, šéfka společnosti Elis, která se zabývá kompletním servisem v oblasti textilií. Dávno už neplatí, že k odstranění skvrn nebo mikroorganismů musíte nastavit program na vyvářku nebo nad 60 °C. Moderní přípravky to dovedou, i když má voda jen 20 °C.
2. Netřiďte prádlo jen podle barvy
Jste zvyklí třídit prádlo podle barev? Šikovnější je vzít v úvahu doporučenou teplotu a šetrnost praní. Když použijete univerzální prací prostředek, můžete si dovolit míchat víc barev nebo barevné s bílým – stačí do pračky přidat ubrousek proti obarvení. Má kladný náboj, takže vychytá rozpuštěná barviva, která jsou nabitá záporně.
3. Ochraňte barvy prádla
Perete odděleně čistě bílé prádlo? Pak zvolte prací prostředek s oxidačními účinky, který ho krásně vybělí. „Nikdy ho ale nepoužívejte na barevné, protože by barvy vybledly. Vhodný je prostředek na barevné prádlo, který odstíny oživí,“ radí Josef Handrejch z Kvalitexu.
4. Jděte na fleky chytře
Když se stane nehoda, která skončí skvrnou, nenechávejte ji zaschnout a řešte ji hned. Můžete použít některý ze speciálních přípravků, které lze nanést přímo na látku nebo je přidat do pračky. Jejich výhodou je, že prádlo bude opravdu čisté a barvy ochráněné.
5. Volte správně: tekutý, nebo sypký?
Prací prostředek volte podle druhu prádla a pracího programu. „Běžné sypké prášky se hodí spíš na dlouhé praní v horké vodě a na těžší či pevnější oblečení. Gely jsou vhodné na praní v jakkoli teplé vodě, pro lehčí a jemnější, stejně jako tmavé a černé prádlo,“ radí Jana Puškáčová. Na trhu jsou ovšem i prášky, u kterých výrobce garantuje účinnost i při nižších teplotách.
Gelové prostředky mohou být předem nadávkované do kapslí, disků či podů. Mají několik komor a v nich obsažené složky zastávají během praní různé funkce. Kromě pohodlné aplikace zajistí i to, že nebudete užívat zbytečně moc pracího prostředku.
6. Nepřehánějte to s aviváží
A co aviváž? Nepoužívejte ji, pokud pak prádlo dáte do sušičky, a rozhodně ji nepřidávejte automaticky ke každému praní. „Například u povlečení z přírodních materiálů může snížit cenné vlastnosti, jako je prodyšnost nebo schopnost absorbovat vlhkost,” radí Josef Handrejch z Kvalitexu. Zrovna tak aviváž nepatří na plavky a elastické spodní prádlo nebo funkční oblečení.
7. Spolehněte se na chytrou pračku
Nejmodernější spotřebiče zohledňují nové materiály a požadavky na úsporu vody, energie a pracích prášků. „Mezi trendy patří speciální programy pro funkční textilie i populární přírodní materiály. Pračku lze zapojit do systému inteligentní domácnosti a ovládat přes mobil nebo počítač. Prosazují se také kvalitní materiály, které zajistí životnost spotřebiče až 20 let,“ vysvětluje Lucie Kyselá, produktová manažerka Miele ČR.
Pračky nabízejí parní programy zajišťující dezinfekci, zlepšení vlastností vláken, nadýchanost a provonění i bez aviváže. Dále rozprašovací trysky, které dostanou přímo do vláken detergent nebo změkčovač a sníží spotřebu vody až o 30 %, a mohou pracovat i s ionizací, která i při nízké teplotě odstraní maximum skvrn.