Článek
Také si myslíte, že když více naplníte pračku, ušetříte? Nebo že sušička mačká oděvy, a navíc vadí alergikům? O praní a sušení se toho ale říká mnohem více... Víme, jak je to doopravdy!
Nacpaná pračka nevadí
Každá pračka má svou maximální kapacitu a tu byste neměli přeplňovat. Textilie pak nebudou mít dostatek prostoru pro správné a důkladné vyprání.
„Množství prádla měří pračky buď podle nasákavosti textilií, nebo pomocí váhového senzoru. Některé spotřebiče vám rovněž doporučí množství pracího prostředku a aviváže pro danou náplň, případně detekují míru znečištění prádla,“ říká Pavel Šramota, produktový manažer Philco.
Peří do pračky nesmí
Nebojte se měnit zajeté zvyklosti, moderní spotřebiče vám to samy nabízejí. „Existují pračky, které umožňují vyprat i choulostivé textilie či výplně. Platí to například pro přikrývky s peřím nebo outdoor oblečení opatřené speciálními úpravami,“ uvádí Lucie Kyselá, produktová manažerka Miele.
Noční provoz je levnější
Většina spotřebičů má funkci „odložený start“, prát lze i v noci. Ale tarif známý jako „noční proud“ už neexistuje. Obecně se odběr elektrické energie dělí na takzvaný vysoký a nízký tarif. Pokud splňujete podmínky pro udělení nízkého tarifu, můžete levnější elektřinu využívat třeba i k praní a sušení (odběr probíhá během dne/noci v různých časech, ověřte si je u svého distributora).
Problematické skvrny pračka neodstraní
Některé druhy skvrn dokážou pěkně potrápit, ať už se jedná o čokoládu, ovoce, červené víno, rtěnku... Je-li však pračka vybavena speciální funkcí, pak dokáže i takové skvrny odstranit.
Čím více programů, tím lépe
Základní požadavek mají všichni lidé stejný (chcete dobře vyprat a usušit prádlo), ale vše ostatní se může lišit. Když spotřebič nabízí spoustu programů, zní to dobře. Nic to ale neříká o tom, zda je všechny opravdu využijete.
Sušička vadí alergikům
Když budete prádlo sušit venku, ulpí na něm například pyly. Naopak sušička dokáže zachytit prach, vlasy a další nečistoty, které i po praní na prádle do jisté míry zůstávají.
Prádlo ze sušičky bude zmačkané
Vzduch v sušičce proudí tak, aby tkanina zůstala nadýchaná, s určitou minimální vlhkostí (nebude přesušená jako prádlo pověšené na sluníčku). Pak mnohé textilie ani není třeba žehlit. Musíte však prádlo vyjmout ze spotřebiče včas a nenechávat ho v něm ležet třeba půl dne.
Sušička ničí prádlo
Každým praním a sušením dochází k určitému opotřebování textilií, to je jasné. Ale to byste nemohli prát ani v ruce a sušit na balkoně, kde slunce zesvětlí barevné prádlo. A také byste prádlo ani nemohli nosit.
Pozor ale na případný program na úplné dosušení, ten je třeba používat obezřetně s přihlédnutím k typu materiálu. Jinak se může třeba vysokou teplotou mírně srazit.
Zajímavé je také srovnání vytváření žmolků. Podle Lucie Kyselé 70 procent žmolků na prádle vzniká nošením, 20 procent praním a 10 procent sušením.
Sušičky zvyšují vlhkost v bytě
Na závěr zmiňme tvrzení – které je skutečně pravda. Větší množství vlhkosti sušička sama zpracuje. Vy pak jen vylejete nádobku s vodou, u některých přístrojů lze sušičku pro odvod vody připojit k odpadu. Jenže... „Sušicí okruh je sice uzavřený, ale nikoli hermeticky. Malé množství vlhkosti vždy unikne do okolního vzduchu. Bez větrání dojde k nárůstu vlhkosti v místnosti a v případě studených stěn či oken na nich může vlhkost kondenzovat,“ připomíná Karel Hrdina ze společnosti Electrolux.
Ovšem když budete prádlo sušit doma na šňůrách, rovněž se z něj odpařuje vlhkost, navíc v daleko větším množství. Právě časté sušení prádla doma, pokud přitom dostatečně nevětráte, se uvádí jako jedna z možných příčin vzniku plísní. Ale i tomu se dá zabránit. Jak sušit prádlo doma? Jde to i v paneláku a bez plísní!
A co vy? Máte doma pračku i sušičku? A jak jste spokojeni?