Článek
Pokud jste někdy museli přespat třeba u známých a nebylo místo jinde než na podlaze, sami víte, jak je to nepohodlné. Jakákoli jiná varianta vyhrává, i kdyby to byla jen nafukovací matrace. Možností je však více.
1. Kdo a jak často
Jestliže u vás návštěva přespává skutečně občas, máte jednodušší volbu – té se zavděčíte (téměř) čímkoli. „Pokud však mezi vaše časté hosty patří rodiče nebo prarodiče, doporučuji u sedaček volit takové rozkládací systémy, kde není ovlivněna ani správná funkce sezení, ani kvalita spaní,“ říká designérka Barbora Ditrychová z Polstrin Design.
2. Ta, co se nerozkládá
Některé masivnější sedací soupravy nenabízejí možnost rozkladu, ale díky prostorné sedací části to nevadí. Někde stačí jen sejmout opěrné polštáře, jinde ani to není třeba, a lůžko je připravené. Do moderních interiérů si však dnes lidé mnohdy pořizují i subtilnější sedačky bez rozkladu, a pokud zvolí úzkou hloubku sedu, návštěva se na tomto kusu nábytku příliš dobře nevyspí.
3. Oblíbené rozklady
Častěji však sázíme na rozkládací sedačky či gauče. „Existuje více možností rozkladu, v zásadě je lze rozdělit do dvou skupin. Ta první nabízí výrobky s kvalitním rozkladem, který ukrývá zdravotní matraci; zde je možné spát i každodenně. A ve druhém případě jde o pohovky s obyčejným rozkladem; například se vysune šuplík, na který se položí sedáky nebo jiná část čalounění sedačky,“ uvádí designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
4. Křeslo, nebo taburet
Další klasika? Rozkládací křeslo s područkami či bez, u něhož překlopením sedací části vytvoříte poměrně prostorné lůžko. O nic menší nemusí být ani jeho modernější verze – rozkládací taburet, jenž ve složeném stavu připomíná velkou textilní kostku. Na rozdíl od křesla působí v místnosti subtilněji, protože mu „chybí“ opěrná část. A dá se využít variabilně: na posezení, jako podnožka pod nohy nebo „postel“ pro občasné přespání.
5. Trochu jinak
Zejména do dětských a studentských pokojů se hodí jednoduché křesílko à la chytrá horákyně. Vyrábí se například z molitanu, s prošitím, či bez. Běžně funguje jako místo pro lenošení (třeba místo sedacích vaků) a kdyby u dítka potřeboval přespat kamarád, rozložíte ho do podoby několika centimetrů vysoké „matrace“.
6. Nahoru, dolů
Ze širokého sortimentu postelí zabere v místnosti nejméně prostoru sklopná (sklápěcí, výklopná) postel, prodává se jedno i dvojlůžková i palandy. Samotný mechanismus se kotví do podlahy nebo do stěny. Další řešení pro menší prostory nabízí „dva v jednom“, kdy je na jedné posteli umístěná druhá. Rozdíl oproti klasické posteli je pak jen v tom, že v rozloženém stavu jsou obě místa pro spaní umístěná poměrně nízko k podlaze.
7. Širší je lepší
Pokud naopak s centimetry doma nebojujete, možná se rozhodnete pro širší postel. „Tyto takzvané jeden a půl postele neboli postel o šířce 120 až 140 centimetrů jsou dnes velmi oblíbené hlavně do dětských pokojů. Sem se totiž vejde i případný spolunocležník,“ vysvětluje Věra Tomíčková. Další tip (nejen) pro dětskou návštěvu představují postele se šuplíkem, kde je místo úložného prostoru vysunovací lůžko.
Jak je vidět, možností po příležitostné přespání existuje celá řada. A některé z nich nabízejí stejně kvalitní spánek jako postel s dobrým roštem a matrací.
A kam ukládáte návštěvy vy?