Článek
Design dvířek zaujme na první pohled. Na druhý si všichni všimnou pracovní desky. Vybírejte ji obezřetně, protože tato součást nábytku významně ovlivní vzhled celé místnosti. Materiálů je několik a každý z nich má své výhody i nevýhody.
Laminát a dřevo
Nejvíce se v domácnostech objevují laminátové desky. „Nejen proto, že jsou levnější než jiné materiály. Dobře se opracovávají a můžete vybírat ze vzorů dřeva, kamene, mramoru, betonu nebo různých kovových povrchů. Šíře dekorů je podstatným obohacením moderních kuchyní,“ vypočítává Dušan Všelicha z firmy Oresi. Tato deska sestává z nosného dřevovláknitého základu, na který je nalisován několikavrstvý laminát v lesklém, matném či polomatném provedení.
„K nevýhodám patří určitá opatrnost při práci, aby nedošlo k poškození povrchu desky. Třeba nožem nebo odloženým horkým hrncem. Ptejte se po deskách špičkových výrobců, kteří jejich odolnost stále zvyšují. Navíc jsou tu k dispozici desky z vyspělejších materiálů. Například avonitové desky se svými vlastnostmi velmi podobají umělému kameni a ve střední třídě kuchyní jsou pro velkou část zákazníků zcela dostupné,“ dodává.
Dřevěné desky z masivu jsou krásné, ale náchylné k opotřebení. Obvykle jsou z výroby upraveny olejem. „Poté je na vás, abyste desku 3- až 5krát za rok ošetřili speciálním olejem. Plochy, kde by mohla deska vysychat – okolo dřezu a varné desky –, ošetřujte častěji. Olej chrání dřevo před skvrnami a zabraňuje vodě ve vsakování do povrchu a v poškození desky,“ radí Klára Hausenblasová, interiérová designérka z Ikea. Masiv lze renovovat přebroušením a novou úpravou povrchu.
Nerezové a kamenné desky
Nerezové pracovní desky se uplatňují v moderních interiérech. Jsou odolné mastnotě i vysokým teplotám. „Pravdou je, že se deska užíváním časem poškrábe, ale u nerezu se s tím počítá, patina mu nijak neuškodí," vysvětluje Jiří Mlejnek ze společnosti Inades a doplňuje: „Obávané otisky prstů a kapky vody stačí otřít hadříkem. Tento materiál je téměř nezničitelný, ale má vyšší pořizovací cenu. Špičkový materiál stojí až 20 000 korun běžný metr.
Přírodní kámen patří k nejluxusnějším a nejdražším materiálům. Můžete mít třeba travertin, mramor a žulu. První dva typy jsou pórovité, proto je nejčastějším řešením žula. Ta je vhodná i na parapety a podlahy, a tak se dá celý interiér dobře sladit. Navíc je možné z kamene vyrobit také dřez, obklad za linku a podobně. Deska může vážit několik metráků, proto nábytek musí odpovídat této zátěži.
Technický kámen
Desky z technického kamene se z hlediska životnosti přírodnímu kameni vyrovnají. „Ostatně tyto desky jsou z více než z 90 procent z přírodního materiálu, nejčastěji z drceného křemene. Ten je lisován do výsledné podoby spolu s pryskyřicí a barevnými pigmenty,“ říká Ing. Martin Macela ze společnosti TechniStone.
„V některých vlastnostech pak přírodní kámen dokonce překonávají. Mají vyšší mechanickou odolnost, téměř nulovou nasákavost, a jsou tak odolné proti vnikání vody i chemickému znečištění. Díky tomu lze do desky instalovat dřez zespodu, do roviny s pracovní deskou," doplňuje odborník.
Přečtěte si také Jak mít jedinečnou kuchyň? Jde to i díky dřezům nebo madlům či Nostalgie v kuchyni: Zařiďte si ji jako za starých časů.
Jakou desku byste si do kuchyně vybrali vy?