Článek
Zatímco pračky mají své místo v domácnostech již nějaký ten pátek, obliba sušiček začala stoupat až v posledních letech. O jejich výhodách nemůže být pochyb – nemusíte se zabývat otázkou, kam mokré prádlo při sušení pověsit, a při jejich správném používání někdy nemusíte prádlo vůbec žehlit. Další výhodou sušiček je, že dokážou látku hravě zbavit nejen chlupů, vlasů a žmolků, ale i pylu a dalších alergenů. Podle čeho spotřebiče vybírat a vyplatí se je kupovat oddělené, nebo dva v jednom?
VÍCE O PRANÍ:
Pračka, stálice každé domácnosti
Pračka je nepochybně jedním z nejdůležitějších spotřebičů, které si do domácnosti můžete pořídit. Její výběr proto není radno podceňovat a rozhodovat byste se měli podle několika parametrů.
V první řadě si ujasněte, kam ji chcete umístit. Pokud nemáte samostatnou prádelnu, nejčastějším místem pro pračku bývá koupelna. Do malých místností volte modely s horním plněním nebo takzvané slim pračky. Ty se sice plní předem, ale jejich hloubka se pohybuje do 50 cm. Pračku s klasickým předním plněním si pořiďte do větších místností, můžete ji také zabudovat například do kuchyňské linky.
Nejdůležitějšími parametry, podle nichž byste se měli rozhodovat, jsou kapacita a spotřeba vody i elektrické energie. Jeden člověk či pár si vystačí s kapacitou kolem 4 kg, čtyř- a vícečlenná domácnost bude potřebovat objem bubnu 6 kg a více. Spotřeba elektrické energie by ideálně neměla přesáhnout 1 kWh za prací cyklus a spotřeba vody by se měla pohybovat okolo 50 litrů. Pozor si dejte i na hluk, hlavně pokud bydlíte v bytě. Vždy se snažte vybírat stroj s co nejmenší hlučností. Nejlepší pračky zvládnou hlučnost pod 50 decibelů, u levnějších se pohybuje okolo 60 dB.
Sušička k nezaplacení
Výběr sušičky vypadá na první pohled o něco složitěji. Rozhodovat se můžete mezi ventilačními a kondenzačními přístroji, ty se dále dělí na zařízení s tepelným čerpadlem a topným tělesem či jejich hybridní spojení.
Zatímco se u nás příliš neprodávají ventilační sušičky, kondenzační jsou poměrně rozšířené. Jejich výhodou je, že se u nich nemusí vyvádět teplo ven z budovy. Mezi zápory patří vyšší cena a dražší spotřeba, hlavně pak u sušiček s topným tělesem, které vám prádlo rychleji usuší. Sušičky s tepelným čerpadlem jsou energeticky úspornější, ale musí se u nich po každém cyklu vyčistit filtry.
Zvláštním druhem jsou hybridní kondenzační sušičky, v nichž je tepelné čerpadlo i topné těleso. Jejich výhodou je, že si můžete volně vybírat, zda použijete úsporný program tepelného čerpadla, nebo rychlejší sušení s topným tělesem. Na našem trhu jsou hůře dostupné a jejich pořizovací cena se pohybuje od 15 000 Kč výše.
Ventilační sušičky mají oproti kondenzačním nižší spotřebu i pořizovací cenu, vyžadují ale místnost s venkovním větráním. Trubice totiž nelze napojit na komín ani centrální vzduchové vytápění, ale připojuje se na větrací otvor ve zdi nebo v okně.
Výhodná kombinace... nebo ne?
Největší výhodou pračky a sušičky v jednom je, že šetří místo. Ocení je tedy hlavně majitelé garsonek a menších bytů. Kromě ušetřeného prostoru a nižších počátečních nákladů však kombinované spotřebiče příliš výhod nepřinášejí.
Jejich největším problémem je, že ve většině případů nenabízí tolik programů, jako oddělené spotřebiče. Menší je i objem sušičky – do samostatného spotřebiče se vejde až 9 kg prádla, v kombinovaném můžete usušit pouze 5 kg. Vždy tedy zvládnete vysušit méně prádla, než kolik vyperete. Přístroje 2 v 1 mají rovněž dražší provoz. Kromě vyšší energetické náročnosti za to může také systém chlazení vodou (samostatné sušičky místo vody využívají chladivo).
Kombinovaný spotřebič se hodí hlavně pro lidi s menším prostorem, kteří potřebují ušetřit každé možné místo nebo ty, kdo berou sušení pouze jako vedlejší funkci. Pokud můžete, dejte raději přednost samostatným spotřebičům. Z dlouhodobého hlediska ušetříte na výdajích za provoz a samostatná sušička oblečení mnohem lépe usuší.
Používáte doma sušičku, nebo dáváte přednost jiným možnostem?