Článek
Oč méně často je klozet námětem k hovoru, o to více ho využíváte, je to prostě samozřejmost. Ale i tahle „samozřejmost“ se musí jednou za čas vyměnit.
Kdy si pořídit novou WC mísu
Důvody nutné výměny jsou dva. V prvním případě řešíte estetické hledisko: klozet sice slouží, ale už nevypadá pěkně (našedlý povrch, zažloutlá místa...). A ve druhém případě nefunguje tak, jak má. „Například špatně splachuje v důsledku nánosů vodního kamene nebo se rozbilo napouštění – napouštěcí plovákový ventil, který uzavírá přívod vody do mísy, či vypouštění – systém, kterým se mísa splachuje. U starších typů klozetu se napouštěcí či vypouštěcí systémy už nedají nahradit,“ říká Jiří Kubíček z Instaplastu Kobylisy.
Jaký si vybrat?
Obecně rozlišujeme tři typy. Dnes jsou populární závěsné WC mísy, u nichž se splachovací modul instaluje například do sádrokartonu. Dále existují kombi klozety, kdy mísa tvoří jeden celek s nádrží na vodu. A do třetice zmiňme dříve hodně používaný typ – stojící klozety; rezervoár vody je uchycený na stěně nad nimi (dnes se pro domácnosti prodává například v zajímavých retro designech), případně se řeší jako u závěsných mís.
Změna je možná
I když nerekonstruujete svůj příbytek, můžete jeden typ klozetu vyměnit za jiný. „Například v paneláku máte kombi klozet, u něhož se většinou používá šikmo vedený odpad. Ovšem dnes se mísa s odpadem spojuje flexibilním připojením, a pak je jedno, zda odpady vedou rovně či šikmo. Takže není problém nahradit kombi WC závěsnou toaletou,“ vysvětluje Jiří Kubíček. A dodává, že jen musíte zabudovat do stěny nebo sádrokartonu zmiňovaný modul (pozor – sádrokarton je třeba vyztužit).
Co ještě sledovat
Zajímejte se o množství vody, kterým budete splachovat. Dnes je běžné vybavovat klozety úsporným splachováním, tedy zpravidla 3 litry vody na „malou“, a 6 litrů na „velkou“. Nebo zvolte systém start – stop: při prvním zmáčknutí začnete splachovat, druhým zmáčknutím přívod vody zastavíte v rozmezí od jednoho do devíti litrů. „Splachovací systémy lze dokoupit i dodatečně k jakémukoli typu WC mísy,“ uvádí Jiří Kubíček.
Z čeho se vyrábí
Nejtradičnější a nejběžnější je glazovaná keramika (glazování uzavře její póry). Někteří výrobci nabízejí i další povrchovou úpravu (názvy se liší), jež odpuzuje vodu a zabraňuje ulpívání nečistot i vodního kamene. Díky ní se pak klozet snáze udržuje v čistotě a také se tím prodlužuje jeho životnost.
Myslet na běžnou údržbu je ale stejně samozřejmé jako řešit, čím mísu provoníte. Připravili jsme pro vás test vůní do záchodu. Které vydrží nejdéle?
Když není místo pro bidet
Klozet si můžete vybavit i bidetovou sprškou. „Dnes už ji lidé vnímají jako běžnou součást toalety, kterou lze instalovat i dodatečně. Jen se vyšroubuje rohový ventil zvaný roháček a místo něj našroubujete ventil se dvěma koncovkami – z jedné vede přívodní hadice do rezervoáru vody, z druhé do bidetové spršky. Prodává se jako souprava obsahující spršku, ventil, hadici, držák a redukci,“ upřesňuje Jiří Kubíček. Bidetovou spršku si lze pořídit i pro závěsné WC, což je však dobré realizovat hned při výměně klozetu.
Společně s WC mísou ještě řešte drobnost v podobě záchodového prkénka. Ovšem také můžete zvažovat například speciální odsávání pachů rovnou z klozetu – používá se u modulů pro závěsné toalety.
Jak by se vám to líbilo? Budete v nejbližší době řešit výměnu mísy, nebo ji máte čerstvě za sebou? Poraďte na základě svých zkušeností ostatním v diskusi pod článkem!