Článek
Obecných rad, jak si vybrat správnou postel, najdete všude spoustu. Nikde ale nenajdete tipy, na co máte před nákupem myslet právě vy. Bolí vás klouby, jste hodně velcí nebo máte v ložnici málo místa? Poradíme vám, co všechno byste měli mít na zřeteli, než se rozhodnete, který typ lůžka si pořídíte. Co musíte při výběru postele vědět, když...
1. Když chcete ušetřit
Na materiálu, z kterého je vyrobený rám, závisí nejen životnost, ale i cena postele. Nejčastější volbou bývá dřevotříska. Sice ušetří peníze, ale můžete si být téměř stoprocentně jistí, že postel začne časem nepříjemně vrzat. Když se pro dřevotřísku rozhodnete, dejte si pozor na kvalitu lamina (= dřevotřísková deska potažená laminovacím papírem), protože laciné verze se velmi snadno opotřebují a poškodí. A nenechte se zmást postelemi z masivu, které jsou vyrobené z měkkých dřevin, jako jsou smrk anebo borovice. Cenově jsou sice docela přijatelné, ale o moc pevnější než ty dřevotřískové opravdu nejsou. Jak správně pečovat o nábytek z různých materiálů?
2. Když máte malou ložnici
Mohlo by se zdát, že když máte malou ložnici, potřebujete i malou postel – a ta tím pádem bude i levnější. To však nemusí být tak docela pravda. Nicméně při koupi postele je velikost ložnice samozřejmě velmi důležitý parametr. Kolem lůžka by měl zůstat dostatečný prostor na pohyb, případně na noční stolek. Proto je zásadní šířka.
Pro jednolůžko se za ideální šířku považuje 90 centimetrů. Některé postele jsou široké 100 centimetrů, což zaručuje větší pohodlí. Šířka dvoulůžka by měla být nejméně 140 centimetrů, pokud se ale chcete pohodlně vyspat, raději zvolte alespoň 180 centimetrů.
Nějaké to místo v ložnici ušetříte také nákupem postele s úložným prostorem – nebude nutné pořizovat tolik skříní. Prostor se dá otevírat vyklápěním spací plochy pomocí pružin nebo se může jednat o klasické vysouvací šuplíky.
3. Když jste opravdu velcí
Věřte, že není nic horšího, než když si koupíte novou postel a potom zjistíte, že vám z ní trčí nohy. Z toho plyne, že musíte zvolit správné rozměry postele – měla by být minimálně o 20 centimetrů delší, než je výška člověka. Za standard se u lůžka považuje 200 centimetrů. Když je člověk habán, vyplatí se mu dát si práci a poohlédnout se po něčem větším. Sehnat se dají kousky o délce 210 anebo 220 centimetrů, nebo můžete zvolit zakázkovou výrobu. Každopádně si ale důkladně rozmyslete nákup standardní postele, která má čelo i v nohách. V ní se pohodlně natáhne jen málokdo.
4. Když se vám špatně zvedá
Před nákupem je důležité zamyslet se také nad tím, jak je postel vysoká. Máte problémy se vstáváním z nízkých křesel a bolí vás záda nebo kyčle a kolena? Pak je určitě lepší vybírat vyšší lůžko. Běžná výška je 40 až 50 centimetrů, ale pohodlí, které vám zajistí lůžka s pár centimetry navíc (55 až 65 centimetrů), je doslova k nezaplacení. Hitem posledních let jsou postele kontinentálního typu, které jsou vysoké 60 centimetrů.
5. Když jste alergici
Pokud trpíte alergiemi na prach a roztoče, rozhodně se vyhněte čalouněné posteli, byť by byla sebekrásnější. Ta je totiž pro tyto alergeny opravdovým rájem. Navíc je dobré, abyste měli postel na nožičkách – umožní se tak cirkulace vzduchu pod roštem s matrací. Ověřenou klasikou je lůžko z tvrdého masivního dřeva, jako jsou například dub, buk anebo olše. Levnější variantou jsou kovové postele, které do ložnice vnesou závan industriálního či romantického stylu. Navíc na nich matrace víc dýchá a také jsou lehčí, takže je v případě potřeby snadněji přemístíte.
Máte v pánu v posteli cvičit? V tom případě ty levné raději zapomeňte!