Článek
Ještě naše babičky měly poměrně striktně oddělené sváteční a „obyčejné“ nádobí a na každé z nich měly jiné požadavky – v případě toho svátečního se dbalo na vzhled, na každý den převažovala hlavně funkčnost a odolnost.
Dnes už to je trochu jinak – po talířích chcete, aby zvládaly obojí, tedy zdobit i odolávat. „Dnes je hlavním kritériem nadčasovost, tedy radíme vybírat kvalitní nádobí v bílé barvě, s jednoduchými tvary. To pak lze, s pomocí dekorací a doplňků, přizpůsobit každé příležitosti,“ doporučuje Tereza Polcarová z Ikea.
Mnohým mohou bílé či jednobarevné talíře připadat nudné. „V poslední době sledujeme stále vyšší zájem o jídelní sady a talíře s výraznými vzory a veselými barvami. Pokud o nich také uvažujete, jako o oživení, je třeba přizpůsobit i jejich údržbu – měla by být šetrnější, neboť intenzivní mycí programy v myčce mohou barvy poškodit a ovlivnit jejich stálost,“ varuje Gabriela Kaizrová z e-shopu 4Home.
Vyberte si z nabídky obchodů
Vybíráte talíře a nádobí obecně v první fázi spíš očima? Pak vám ukážeme, co najdete na trhu:
Na co pozor při výběru?
Sáhnout tedy po bílém, či barevném? „Pro denní používání jsou ideální talíře jednobarevné nebo v barevnosti odpovídající zařízení bytu. Vyhněte se zlacení či zdobení kovy – pokud jsou kvalitní, lze je už mýt v myčce, ale nemůžete je použít do mikrovlnné trouby,“ radí Eva Lapešová, majitelka prodejny Villeroy & Boch. Pestrobarevné vzory odvádějí pozornost od jídla – i proto se při degustacích používají hlavně bílé.
Odborníků jsme se zeptali, na co by dali pozor oni – tady jsou jejich odpovědi:
Jestliže hodláte do talířů investovat, vyhledejte značkového výrobce, který garantuje kvalitu odolávající běžnému provozu, myčce, mikrovlnce, někdy i zapékání v troubě či zmrazení. „I přes to, že výrobce doporučuje používání v myčce a mikrovlnné troubě, radíme talíře s potiskem mýt raději ručně a měkkou houbičkou či hadříkem, bez agresivních mycích prostředků či drátěnek. K lesklému vzhledu a vybělení zašlých míst pomůže citron,“ radí Tereza Vašíčková z e-shopu La Almara.
V módě jsou opravdu velké talíře, ale pozor – pokud mají průměr nad 30 centimetrů, nemusí se vejít do myčky ani skříněk, tak si to předem změřte. Stejný problém může nastat u netradičních geometrických tvarů porcelánu. Praktické je nádobí stohovatelné, které zabere co nejméně místa.
„Vyšší okraje talířů zabrání tomu, abyste se spálili nebo něco rozlili, když jídlo v talíři přenášíte. Osobně se mi líbí i talíře s přídavným okrajem, na který můžete dát krutony, ale klidně i odložit pecky či slupky z jídla,“ říká návrhářka Maya Ganszyniec z Ikea.
Pokud kupujete celou sadu talířů, vyplatí se přikoupit jeden či dva kusy navíc. „Kvalitní talíře budou sloužit pár let, a když se pak jeden rozbije, nemuseli byste ho už sehnat a sada by byla nekompletní,“ doplňuje Tereza Vašíčková.
Jaké talíře máte doma vy? Napište nám!