Článek
Je pro vás už těžké dát dohromady celý příbor, když se sejde rodina u slavnostní tabule? Pak je asi nejvyšší čas si koupit nějaké nové. Právě proto pro vás máme pár rad, díky kterým si odnesete nejen hezké, ale i kvalitní kousky!
Kolik příborů potřebujete?
Zásadní otázkou většinou je, kolik sad příborů rodina vlastně potřebuje – tedy kolik vidliček, nožů a lžic. „Za minimum lze považovat dvojnásobek, než je počet členů domácnosti. V případě rodin s dětmi bych tento počet ještě navýšil,“ uvádí David Liška ze shopu e-Příbory. Nejčastěji se příbory prodávají v sadě po 24 kusech, které obsahují vidličku, nůž, lžíci a kávovou lžičku. Větší sady – tedy ty po 30, 60 a 72 dílech už většinou obsahují i servírovací a dezertní příbory a hodí se pro opravdu velké rodiny nebo při velkých oslavách.
Jaký materiál vybrat?
Alfou a omegou je koupit příbory, které jsou vyrobeny z opravdu kvalitního nerezu. V praxi to znamená, že by měly mít označení 18/10 (chromniklová ocel – 18 % chromu a 10 % niklu), nebo 18/0 (chromová ocel – 18 % chromu). Díky tomuto složení slitiny nehrozí rezavění a je zajištěna zdravotní nezávadnost a snadná údržba.
Příbory mohou být čistě z kovu, ale i s dřevěnou či plastovou rukojetí. „Jejich výhodou je, že se třeba dětem a starším lidem lépe drží, nevýhodou je, že se za ně mohou dostat zbytky jídla a mívají nižší životnost než celokovové,“ uvádí David Liška.
Potvrzuje to i produktová manažerka oblasti kuchyní e-shopu 4Home Pavla Parsons: „Pokud hledáte ideální kombinaci praktičnosti, vzhledu i dlouhé životnosti, nerezové příbory jsou jednoznačnou volbou. Vydrží spoustu let a díky možnosti mytí v myčce nádobí je jejich údržba opravdu nenáročná. Výhodou je, že jsou i univerzální a hodí se k jakkoli barevně laděnému stolování.“
Podle odborníků je dobré, abyste při výběru zvážili poměr mezi cenou a kvalitou. Ne každý stojí o luxusní stříbro za tisíce, ale na druhé straně byste neměli kupovat ani plechové výlisky, které jsou sice levné, ale často se ohnou, popraskají a nezřídka začnou rezivět.
Údržba příborů
Nemyslete si, že moderní příbory nevyžadují údržbu, když jsou z ušlechtilé nebo chromované oceli. Ať už je budete mýt ručně nebo v myčce, zběžně je opláchněte, aby na nich nezůstávaly agresivní zbytky solí a kyselin z jídla.
Jestliže výrobce doporučuje mytí v myčce, pak je do ní dávejte tak, aby byly vystaveny spršce vody, tedy držadlem dolů. V jejich těsné blízkosti neukládejte příbory ani náčiní z různých druhů a slitin kovů, protože by pak mohlo docházet k nežádoucím chemickým reakcím.
Příbory byste měli z myčky brát ihned po ukončení mytí, nenechávat je v páře a vlhku – raději je pak vysušte a vyleštěte ručně. Ukládejte je podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny – i v šuplíku by spolu mohly různé kovy reagovat. Vždy by měly být dobře usušené a ideálně vyleštěné.
Jaké příbory koupit?
Kvalitní příbory jistě ocení každá domácnost, ale bývají i skvělým tipem na svatební dar či oslavu významného výročí – to se pak nebojte vybírat i z nabídky designových dílen.
Kdy jste naposledy kupovali nové příbory? Napište nám!