Článek
Problém rozdělení prostoru na několik částí často vzniká v nájemních bytech, kde těžko můžete z vlastní vůle změnit jejich dispozici. Vytvořit několik různých zón ale potřebujete také v garsonce a někdy i v moderních velkých prostorech, kdy je propojená kuchyň s jídelnou i obývákem. Naštěstí kolikrát stačí jen malý detail a místnost je hned o dost útulnější.
DALŠÍ NÁPADY PRO MAJITELE MALÝCH BYTŮ
Kouzelná moc nábytku
Osvědčený a praktický způsob je rozčlenění prostoru pomocí nábytku. Díky tomu snadno oddělíte jednotlivé zóny a přitom navíc získáte úložné prostory. Populární jsou různé oboustranné regály a knihovny (bez zadní stěny), které mohou posloužit k ukládání knih, dekorací, ale můžete je využít také jako oporu pro květinové stěny. Výhodou je, že jimi prostupuje dostatek světla, takže ve zbytku místnosti nebude tma, přestože tam není žádné okno.
Zvláště v malých bytech je většinou nedostatek úložných prostorů, takže tady můžete rozdělit místnost pomocí skříně. Aby interiér působil vzdušněji, je ideální zvolit skleněný nebo zrcadlový povrch. Obývací kout zase snadno vymezíte rohovou sedačkou, případně soupravou do písmene U. A jako předěl mezi kuchyní a obývákem skvěle zafunguje barový pult. Nebo postačí seskupení několika větších květináčů, to je navíc velmi atraktivní. Pokud si potrpíte na designové lahůdky, můžete si pořídit třeba pár svíticích kousků.
Designová příčka
Pokud potřebujete variabilní „příčku“, možná oceníte vertikální látkové žaluzie nebo japonské stěny. Výhodou je, že je roztáhnete, jen když chcete. Navíc si můžete pomocí žaluzií snadno regulovat světlo ve zbytku místnosti. K dostání jsou v různých provedeních, takže určitě najdete vhodný doplněk do kteréhokoli interiéru.
Zajímavým řešením, které snadno přemístíte, jsou paravány. Můžete s nimi nejen manipulovat, ale pokud je zrovna nepotřebujete, složíte je ke stěně a nezaberou vám skoro žádné místo.
Stačí pár metrů látky
Poměrně levným způsobem, jak od sebe oddělit jednotlivé obytné zóny, jsou závěsy. Pro oddělení ložnice se hodí spíše tmavší odstíny, mezi jídelnu a obývák zvolte raději světlé, pastelové barvy. Atraktivním a zároveň vzdušným dojmem působí také voálové (průsvitné látky ve výrazných transparentních barvách) nebo tzv. provázkové záclony. Pomocí textilií navíc spolehlivě umocníte příjemnou a útulnou atmosféru v každém interiéru.
Sklo jako zvuková izolace
Když chcete prostor nejen opticky rozdělit, ale potřebujete i zvukovou izolaci, oceníte skleněné posuvné dveře. Jejich instalace je sice o něco náročnější a při placení budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale v místnosti budete mít i nadále dostatek světla, které by při použití jiných variant vzalo z větší části za své. Vybrat si můžete dveře rozdělené, zasouvající se do zdi nebo skryté, a to v rozličných dekorech.
Podlahy jako nenápadný vizuální předěl
Další z možností, jak rozčlenit obytný prostor, je čarování s podlahou. Tady už jsme ale v oblasti, kde se bez nějakého „kopnutí“ či úprav neobejdete. Můžete oddělit kuchyň od obýváku použitím různých materiálů. V jedné části tak bude dlažba a v druhé třeba plovoucí či vinylová podlaha nebo koberec. Ale někdy stačí jen využít efektu různých dekorů ve stejném materiálovém provedení. Velmi elegantní je také členění pomocí rozdílných rovin, například schůdků nebo stupínků. Pokud ještě bok či hranu vyvýšeného místa opatříte svíticím LED páskem, bude výsledný dojem naprosto dokonalý.
Tak co říkáte, vyzkoušíte některý z našich nápadů?