Nic neprohřeje a nezpříjemní interiér tak snadno a dobře jako bytové textilie. A u koberců to platí dvojnásob. Vyrábí se nesčetně možných typů lišících se velikostí, motivem i materiálem. Jaký vybrat?
Článek
Koberce plní v interiéru hned několik funkcí. Velmi dobře pohlcují prach a nečistoty, tlumí hluk, zlepšují akustiku v místnosti a jsou příjemné i na dotek. A v neposlední řadě zkrátka vypadají dobře. „Často se zdá, jako by místnost nebyla kompletní bez koberce. Jeho přidání změní náladu v celé místnosti,“ komentuje Renáta Pešáková z obchodu Apropos.
V jakékoli místnosti
V případě koberců není příliš omezení, kde se dají využít. Rohožky využijete v předsíni, praktické předložky v koupelně a celoplošné i kusové koberce určitě v obývacím pokoji a ložnici. „V ložnici se malé koberečky hodí jako předložky před postel, abyste ráno mohli z vyhřáté postele stoupnout bosou nohou na něco hřejivého a jemného,“ podotýká Lenka Kocourková, majitelka À La Maison.
Estetickou funkci skvěle zastanou i v obývacím pokoji. „Je hezké, když zde koberce sladíte do jedné barvy s dekorativními polštáři a třeba závěsy, eventuálně můžete v této barvě přidat i dominantní vázu nebo mísu,“ radí Lenka Kocourková.
Dekorativní koberce
Pokud dáváte přednost plovoucí podlaze, linu či dlažbě, ale na druhé straně chcete interiér trochu zútulnit a zateplit, zkuste popřemýšlet alespoň o kusovém dekorativním koberci. Můžete volit syntetické materiály i ručně tkané bavlněné koberce.
Zkusit můžete i něco méně tradičního. „Poslední dobou jsou velmi populární kůže. Kravská kůže je přirozeně odolná a vydrží vám po mnoho let. V zimě jistě oceníte i ovčí, měkoučkou, načechranou kůži, po které je radost se projít bosi. Nemějte pocit, že kůže musí být jen bílá, existují nejrůznější barvené varianty od fialové po zelenou,“ říká Renáta Pešáková.