Článek
Zřejmě vás nepřekvapí, že bílá mouka, přemíra soli, tučné potraviny a polotovary plné konzervantů si se zdravým životním stylem právě nerozumějí. Existují ale i potraviny, které byste neměli na jídelníčku mít, jestliže právě bojujete s chřipkou, trpíte na migrény nebo se cítíte jakkoli oslabení. Obecně se doporučuje jíst jídla lehká, dobře stravitelná a tělu prospěšná obsahem živin. Pozor naopak na pokrmy, které mohou nemoc dokonce zhoršit.
Když nestíháte vařit: Jaké polotovary vám neublíží?
1. Migrény: víno a čokoláda
Trpíte na úporné bolesti hlavy? Chce to najít jejich spouštěč. Vedle pachů a zvuků to bývají často i různé potraviny. Najít tu svou bývá běh na dlouhou trať, můžete ale zkusit vyřazovat ty, které stojí za migrénami nejčastěji. V prvé řadě je to alkohol, především pozor na červené víno. Zkuste dávat přednost čerstvým potravinám, bolesti hlavy totiž vyvolávají mnohé složky konzervovaných potravin a polotovarů, jako je glutamát, dusičnany nebo aspartam. Potíže mohou přivolat i potraviny s obsahem tyraminu: marinované maso, uzeniny, zralé sýry, přezrálé ovoce či čokoláda.
2. Bolení v krku: chipsy a arašídy
Sezona chřipek a nachlazení je na spadnutí. Když vás začíná škrábat v krku, vyřaďte vše, co by hrdlo zbytečně dráždilo hrubou strukturou. Jedná se především o různé křupavé, často solené pochutiny, jako jsou chipsy nebo oříšky, ale i toasty a topinky. Krk dráždí sůl sama o sobě, ostré suché potraviny tento proces ještě zvýší. Krku nesvědčí ani kyselina citronová, kterou najdete například v citrusech a džusech.
Bolest v krku: Jaké 4 nemoci to signalizuje a jak je léčit?
3. Chřipka: sladké limonády
Tělo oslabené virózou si žádá spíše čistou vodu nebo čaje. Zkuste se obejít bez cukru a zcela se vyhněte slazeným limonádám. Obsahem různých konzervantů podlomený organismus zbytečně přetěžují, cukr pak může vést k dehydrataci. Lidské tělo má totiž tendenci udržovat si stabilní hladinu cukru v krvi, a pokud tělu dodáváte sladkého příliš, pokouší se přemíry glukózy zbavit, a to močí. Vysušené sliznice se pak hůře hojí a jsou háklivější k poškození, cukr navíc zhoršuje zánět.
Horký čaj a káva? Už nikdy! 3 důvody, proč je to nebezpečné.
4. Špatné trávení: alkohol
Alkohol před jídlem, nebo naopak po něm pro lepší trávení je velmi oblíbený. Máte-li ale nemocný žaludek, oslabená játra či podrážděná střeva, může to potíže zhoršit a přivodit akutní bolesti. Alkohol totiž podporuje tvorbu žaludečních šťáv, které mohou vyvolávat překyselení a pálení žáhy, dlouhodobě pak naleptáváním žaludeční stěny napomáhá ke vzniku vředů.
Mapa bolestí břicha: Jak poznat slepé střevo nebo žaludek?
5. Pálení žáhy: tučná jídla
Vepřo knedlo nebo smažák nejsou to pravé, pokud trpíte na reflux a pálení žáhy. Smažené a tučné pokrmy totiž dráždí žaludeční sliznici, zvyšují produkci žaludečních šťáv a žluči a způsobují jejich navracení do jícnu, který naleptávají. Pozor i na přemíru ostrého koření, octa a kofeinu, přejídání a velké porce pozdě na noc.
6. Střevní potíže: káva
Kofein v nápojích může být pro zažívání nepříjemně dráždivý. Citlivějším jedincům způsobuje bolesti žaludku a podporuje peristaltiku střev – někdy ale mohou být zvýšené pohyby nežádoucí. Oblíbeného černého moku se vzdejte především při průjmových onemocněních, které by mohly po kávě ještě zesílit. Kofein vadí i proto, že podporuje odvodnění a při průjmech hrozí nebezpečná dehydratace. Opatrní buďte i se silnými čaji nebo energetickými nápoji, i ty obsahují kofein.
7. Kvasinkové infekce: sladkosti
Cukr dokáže škodit při celé řadě onemocnění, zhoršuje střevní potíže, bolesti hlavy, ale také kvasinkové infekce. Pro kvasinky jsou doslova palivem zejména jednoduché cukry, tedy běžný cukr, různé sušenky a sladkosti nebo bílé pečivo.
S některými potravinami naopak proti nemocem a neduhům zabojujete. Vsaďte na osvědčené antioxidanty!