Článek
Druhů poškození je hodně! Odštípnuté umyvadlo, odřená podlaha, škrábance ve vaně... Nezoufejte, téměř všechno jde napravit a zamaskovat. A vaše domácnost bude jako klícka.
Aby se vana znovu leskla
Poškodili jste si akrylátovou vanu? Přeleštěte ji. Nejprve se ale ujistěte, že je z litého akrylátu (PMMA), protože levné sendvičové vany brousit nelze.
„Jemné škrábance můžete přeleštit jen brusnou pastou, například Tempo na autolaky, a následně filcovým kotoučem na vrtačce,“ radí Aleš Brožík ze společnosti Ravak a upřesňuje: „Hlubší vrypy nejprve přebruste smirkovým papírem o zrnitosti 600–1400, začněte hrubším a skončete jemnějším, bruste pod vodou. Dále opět použijte brusnou pastu a nakonec přeleštěte filcem.“ Buďte ale přesní, dno bruste pouze do půl milimetru, v lemech vany si můžete dovolit brousit do hloubky 3mm.
Oprýskaný smalt
Také povrch smaltovaných předmětů můžete dát do perfektního stavu. Stačí mít při ruce Smalt Ceys, tyčinky na vylepšení smaltu Tchibo nebo další podobné prostředky.
„Výrobky na údržbu spár v obkladech a tyčinky na vylepšení poškozeného smaltu jsou velmi žádané, proto se do prodeje opakovaně vrací, “ říká Eva Kotýnková ze společnosti Tchibo.
Potřebujete dát nábytku nový kabát? I s tím vám pomůžeme v článku Proměňte starý nábytek za nový.
Poškrábaný nábytek a zašlé podlahy
Olejované podlahy a voskovaný nábytek si jednoduše opravíte sami, pomocí setů a markerů, určených na opravy rýh, malých děr a promáčklin.
Chcete byt spíše proměnit? 10 tipů na levné změny najdete zde.
Navoskované dřevo je dobře chráněné a snadno se opravuje. Jednoduše se takový vryp převoskuje (popřípadě se povrch lehce zbrousí a znovu se na něj nanese vosk). Stejně tak plochy, upravené olejem. Ty se umyjí vhodným prostředkem a po vysušení (v případě hlubších vrypů ještě přebroušení) se opět natřou olejovým přípravkem.
U laků a barevných nátěrů je potřeba odstranit všechny vrstvy. Použijte horkovzdušnou pistoli, broušení nebo odstraňovač barev, takzvaný barvožrout. (Například Barvožrout od Colorlaku 0,5 kg za 170 Kč, Odstraňovač starých nátěrů P8212 0,8 kg za 157 Kč, Osmo balení 0,75 l za 393 Kč a další).
Jak na čmáranice na zdi?
Dětské malůvky mohou být roztomilou výzdobou, když se usnesete na tom, že po dobu tvořivých záchvatů malému malíři tuto stěnu vyhradíte.
Jestli ale chcete dětské umění ze zdi odstranit, a nemalovat přitom celý pokoj, použijte třeba trochu jedlé sody na vlhkém hadříku. Přejeďte s ním po kresbě a obrázek zmizí.
Kresby ze zdi také můžete zkusit vygumovat obyčejnou gumou na tužky nebo chlebem. Odstraňte kůrku a z chleba umačkejte „gumu.“ Voskovky v silné vrstvě lehce seškrábněte, pak přegumujte nebo použijte čistič (například houbičku Magic Pad či WD40). V případě neúspěchu na hodně poškozená místa nalepte samolepku.
Jak jste si se škrábanci na nábytku poradili vy? Podělte se o nápady se čtenáři v diskuzi.