Článek
Pohoda na zahradě, na balkoně či terase nebo v altánu? Na to kromě vhodného počasí a volného času musíte mít i něco pohodlného, na co si sednete. Podle čeho nábytek vybrat, aby v něm bylo radost posedět, líbil se vám a také dlouho vydržel? Poradíme, na co při rozhodování určitě nezapomenout.
Jaký materiál: bude nábytek na dešti?
K vybavení zahradního domku, kryté pergoly a podobně chráněných míst lze vybírat vlastně jakýkoli materiál, který se vám líbí. Ovšem čím větší je pravděpodobnost, že bude na nábytek, třeba jen občas, pršet, tím odolnější by měl být. Zohledněte i to, kde a jak ho hodláte skladovat v zimě a jestli zůstane na mrazu. Nejběžnějšími materiály jsou umělý ratan, plast, kov, dřevo a jejich kombinace.
Jaká konstrukce: pozor na nožky
Stejně pečlivě jako materiál rozmýšlejte i konstrukci. Sezení by mělo být dostatečně bytelné, prostorné a pohodlné pro každou postavu v rodině a výška sedáku by měla umožnit pohodlně vstát. Uvažte také, zda si vystačíte s klasikou, nebo oceníte polohování opěradla u židle nebo podnožky u křesla.
Nezapomeňte se nábytku podívat na nohy – čím jsou tenčí, tím víc se budou bořit do měkké trávy nebo zapadat do větších spár v podlaze. Těžké kovové nohy se zas nemusejí líbit dřevěné podlaze a nejsou moc praktické ani do měkčího terénu.
Myslete i na uskladnění: když půjdou křesla a židle stohovat nebo rozložit, zaberou méně místa, až dojde na zazimování zahradního nábytku.
Zařiďte si zahradu podle feng-šuej: Kam patří posezení, bazén a záhonky?
1. Nábytek z umělého ratanu
Umělý ratan je odolný, trvanlivý i krásný a nevadí mu prudké slunce, déšť ani mráz. Výjimkou tvoří jen nábytek, který má kostru ze dřeva, tam by mohl být problém s vlhkostí. Lepší je tedy kostra z kovu, ale raději hliníku, ocel může rezivět.
I u tohoto materiálu platí, že šetřit se nevyplácí! Je nutné vybírat kvalitu, tedy polyetylen z původních surovin. Poznáte ho podle tvaru vláken (jsou elipsovitá, kruhová atp.), pevnosti a povrchu, který imituje nerovnosti přírodního ratanu. Výplet je dělán ručně a je elastický. Méně kvalitní umělý ratan bývá vyroben z recyklátu, jeho vlákna jsou rovná a lesklá. Strojově vyráběný výplet bývá dost utažený a vlákna pak snadněji praskají. Nebo může být naopak pleten příliš řídce a méně unese.
2. Kovový nábytek
Výhodou kovu je stabilita, trvanlivost a odolnost. Nejméně péče vyžaduje hliník, který nerezaví. Ostatní kovy bývají lakované a časem je zapotřebí tuto ochrannou vrstvu obnovit nebo opravit. Kovový nábytek bývá velmi těžký a jeho společnou nevýhodou je, že v chladnu studí, a když je dlouho na slunci, tak pálí, takže se neobejdete bez polstrování či podsedáků.
3. Plastový nábytek
Plastový nábytek je lehký, snadno se udržuje, nebývá příliš drahý a lze si vybrat z nejrůznějších tvarů, dekorů a barev. Aby něco vydržel, musíte zvolit ten masivnější, zesílený – sice stojí víc, ale zase hodně snese. Je to dobrá volba pro umístění na zpevněné plochy. Při nákupu zjistěte, jak ho výrobce doporučuje ukládat na zimu. Nábytek z plastu je potřeba před větší bouřkou nebo větrem zabezpečit, aby neuletěl.
4. Dřevěný nábytek
Dřevo je krásný klasický materiál a hodí na každou zahradu nebo terasu. Pokud chcete, aby vydrželo i déšť a UV záření, vybírejte buď nejtvrdší evropské, nebo exotické dřevo, jako je mahagon, akácie, eukalyptus nebo teak. Odolná exotická dřeva vydrží klidně i desítky let. Jen pro srovnání – smrk má životnost pět až osm let. Dřevo musíte udržovat proti vlhkosti, proti hmyzu a plísním nátěrem nebo namořením a při údržbě i skladování se vždy řiďte doporučením výrobce!
5. Netradiční relaxační koutky
Líbilo by se vám mít na zahradě něco výjimečného, co se jen tak nevidí? Co si uspořádat vlastní koutek, kde budete moct relaxovat a užijete si tu správnou pohodu!