Článek
Hodiny strávené na slunci, neustálé opalování nebo přehnaně časté návštěvy solárií a vtíravý pocit, že stále nejste dost opáleni – to jsou známky psychické poruchy tanorexie, která postihuje především mladé ženy. Podle amerického průzkumu jí trpí 12 procent návštěvníků solárií.
Každá doba přináší něco nového a bohužel i nové závislosti a poruchy. Některé dovedou jedince i ohrozit. Zvlášť pokud se vyženou do extrémů. Znáte třeba tyhle šílené testy štíhlosti?
Co je tanorexie
Nebezpečí představuje i psychická závislost na opalování neboli tanorexie. Název vznikl ze spojení anglických slov tanning (opalování) a anorexia (mentální anorexie neboli nechutenství). Jde totiž o srovnatelnou psychickou poruchu, a navíc jsou často obě nemoci v kombinaci.
Nemocní si neuvědomují rizika spojená s dlouhým opalováním a téměř nepoužívají žádné krémy s ochranným faktorem. Mají dojem, že stále nejsou dostatečně opáleni – podobně jako jsou anorektičky přesvědčené o své nadváze.
Této módě podléhají nejvíce modelky, kulturisté a různé celebrity, protože snědá kůže tvoří část jejich image.
Projevy závislosti
Tanorexie se projevuje jako jakákoli jiná závislost. Tanorektikům se stupňuje potřeba dostatečné doby na slunci nebo v soláriu. Jsou frustrováni z barvy své kůže. Nedokážou si představit, že by vynechali byť jediné naplánované slunění. Pokud nedostanou svou „dávku“ slunečních paprsků, trpí úzkostí a depresemi. Ničí je pocit, že jejich kůže bledne a přijdou si oškliví. Tuto svou posedlost si samozřejmě nedají vymluvit.
Podle vědců způsobuje tento druh závislosti i fakt, že vystavování organismu ultrafialovým paprskům zvyšuje až o 50 procent tvorbu beta-endorfinu, což je psychotropní látka stejné povahy jako morfin nebo heroin.
Nebezpečné paprsky
Podle odborníků je proto třeba šířit osvětu o škodlivosti UVA a UVB záření. To ničí pokožku, která ztrácí elasticitu a pružnost a je vysušená. Ultrafialové záření se podílí i na vzniku oxidačního stresu, přičemž se zvyšuje tvorba volných radikálů. Ty oslabují organismus a způsobují vznik nejrůznějších zánětů a chorob, včetně rakoviny, aterosklerózy, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
Riziko rakoviny kůže
Nadměrné slunění nejen že prokazatelně způsobuje stárnutí kůže, ale především značně zvyšuje riziko vzniku rakoviny, a to až o 75 procent! Víte, jak rozeznat melanom od znaménka?
Vznik zhoubných nádorů v Česku dlouhodobě roste, podle ÚZIS ČR se od roku 1980 jejich počet zvýšil téměř na čtyřnásobek. V posledních letech jsou to především mladé ženy, kterým byl diagnostikován zhoubný nádor kůže.
Obtížná léčba
Stejně tak jako u závislosti na drogách, alkoholu nebo gamblerství, dokud si svůj stav neuvědomí sám závislý, lze s tím jen stěží něco dělat. Tím složitější to je v případě, kdy pacient nemá žádné důvody se svým chováním přestávat – na rozdíl od gamblerů nebo drogově závislých, u kterých může být alespoň dočasnou stopkou nedostatek financí.
Ze závislosti může pacienta vyléčit dobře zvolená psychoterapie. Pomoct mohou i různé preventivní kampaně a informovanost samotných pacientů. V některých zemích, například v Brazílii nebo Austrálii, je dokonce provozování solárních studií ze zdravotních důvodů zakázáno.
Podivných závislostí je spoustu. Slyšeli jste třeba o nomofobii? A víte co je sexuální anorexie?