Článek
Digestoře se v domácnosti hodí vždycky. Pokud ji budete měnit po mnoha letech, měli byste vědět, že podle typu odsávání rozlišujeme dvě skupiny výrobků: odsavače filtrační neboli recirkulační, které nepotřebují vývod z domu ven, ale vrací očištěný vzduch zpět do místnosti, a na odsavače určené pro odtah, které vyvádějí odsátý vzduch ven z příbytku. V tomto případě musíte mít možnost připojit se na odtahové potrubí nebo komín – pozor, nejde o komín určený na vytápění, jen pro odsávání.
Tip: U odtahové digestoře si ověřte, zda je vybavená takzvanou zpětnou záklopkou, která má zamezit přístupu pachů, studeného vzduchu a podobně do vaší domácnosti, když digestoř nepoužíváte.
Podle funkce
„V případě recirkulačních digestoří se vzduch očišťuje jak od tuků – přes vstupní, většinou kovový filtr, tak následně od pachů – uhlíkovým filtrem. Pachový filtr musíte pravidelně, zhruba dvakrát až třikrát ročně měnit, u nových modelů odsavačů je však možné ho podobně jako tukový filtr dávat do myčky,“ uvádí Martina Křižáková ze společnosti Indesit. A odtahové digestoře? „Odsavače par ve verzi pro odtah mají pouze tukový filtr, vzduch je následně odváděný z domu ven. Obecně se dá říci, že všechny digestoře jsou určené pro odtah a některé modely disponují i možností recirkulace,“ říká Martina Křižáková.
Podle vzhledu
Existují tři základní skupiny digestoří. Do malých kuchyní se často používá digestoř podstavná, umístěna pod nižší skříňkou. Další řešení nabízí odsavač par komínový, který je vizuálně věrný svému názvu, neboť připomíná obrácený trychtýř, či naopak pyramidu, případně jde o nástěnné provedení – pak připomíná obraz. V tomto případě se například instaluje mezi dvě horní kuchyňské skříňky. A do třetice se objevují ostrůvkové digestoře, které jsou dekorativní ze všech stan a používají se nad samostatně stojící varné ostrůvky. Podle Martiny Křižákové jsou pak spíše pro naše západní sousedy typické ještě plně vestavné digestoře, zabudované do linky, které nejsou vidět.
Pokud ovšem řešíte nejen digestoř, ale rovnou celou kuchyni, inspiraci najdete v článku Moderní kuchyň 3x jinak. Do malého bytu!.
Na co pozor při nákupu
Je jasné, že zvolená digestoř musí odpovídat typu odsávání, které se u vás doma dá použít. „Při výběru rovněž myslete na výkon spotřebiče odpovídající velikosti kuchyně. Doporučenou kapacitu si snadno spočítáte sami: podlahová plocha prostoru x výška prostoru x 10. Doporučené hodnoty se v místě do 15 m2 pohybují kolem 450 m3/hodinu, od 15 do 20 m2 je to 550 m3/hodinu a od 20 do 30 m2 jde zhruba o 770 m3/hodinu,“ vysvětluje Martina Křižáková. Ještě se zaměřte na hlučnost, typ ovládání (mechanické, nebo elektronické), případně i na typ osvětlení. Důležitá je ovšem i samotná instalace, která ovlivňuje sací výkon i hlučnost spotřebiče.
Co je nového?
Z pohledu funkcí a technologií se výrobci snaží o snižování hlučnosti, zvyšování výkonů, případně o vylepšování systémů filtrů. „Jinak se novinky týkají hlavně designového provedení. Na trhu jsou k dispozici digestoře různých tvarů a provedení, které mají třeba podobu lustru a v interiéru můžou působit dominantně, nebo být zcela skryté například v pracovní desce, aby naopak prostor nenarušovaly,“ nabízí tip Martina Křižáková. Jednu z technologických novinek si můžete prohlédnout i v článku Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit?.
Řešíte při nákupu digestoře také její designové povedení? Zkuste novinku: Lustr, který nahradí digestoř!. Anebo je vám její vzhled tak trochu jedno, hlavně když funguje? Napište nám to v diskusi!