Článek
O čem si Jana Fabiánová povídá s Lejlou Abbasovou? O ženství, rodině, o osobních hranicích a třeba také o ženských rolích v Česku a Keni. Víte, že Lejla Abbasová nikdy neplánovala stát se moderátorkou? Chtěla létat letadlem, a tak si dělala pilotní průkaz. Později začala jezdit jako navigátorka v rallye.
Občas přitom narazila na názor, že to není vhodné pro ženy, protože prý nemají nadání pro technické obory. „Tyhle předsudky jsem naštěstí dokázala svým oponentům rychle vyvrátit, ale to obecné povědomí, že žena musí v těchto oborech dokazovat, že na to má, mnohem víc než chlap, to jsem tam vnímala často,“ vypráví v podcastu Popravdě s Janou Fabiánovou.
Co se v podcastu ještě dozvíte?
- Proč žila Lejla Abbasová tři měsíce sama v Keni.
- Proč ji v Africe zatkli a kdo ji dostal z vězení.
- Proč si často vybírala za partnery alfa samce a jak to dopadlo.
- Kdo má podle Lejly Abbasové v rukou emancipaci žen u nás.
- Kde se vzala generace nedomazlených dětí.
- V jaké partnerské dynamice nyní Lejla žije se svým tureckým partnerem.
- Umí české ženy držet při sobě?
Až teď se učím opřít se o partnera
Vyrostla v rodině, v níž otec v podstatě nebyl přítomen, byla proto zvyklá, že matka musí všechno zvládnout sama. Její emancipace a absolutní samostatnost pak mnohé ženy iritovaly. „Uvědomila jsem si, že vnímaly mou soběstačnost a emancipaci jako ohrožující v rámci sňatkového trhu,“ směje se Lejla Abbasová. „Až nyní, vedle současného partnera, s nímž vychovávám čtyři děti, se učím říct si o pomoc a zvolnit. Je úžasné mít po boku parťáka, někoho, o koho se můžu opřít.“

Pozvání do podcastu Popravdě s Janou Fabiánovou přijala Lejla Abbasová (vlevo)Foto: Proženy.cz
Podcast Popravdě s Janou Fabiánovou – Lejla Abbasová
Lejla Abbasová je známá moderátorka, herečka a charitativní aktivistka. Pracovala také jako mluvčí a poradkyně ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. Založila nadační fond Asante Kenya a za svou humanitární činnost obdržela v roce 2009 bronzovou medaili Ministerstva zahraničních věcí.
Ženská obřízka se netýká jen Afriky
Lejla Abbasová je mimo jiné také zakladatelka nadačního fondu Asante Kenya. V Keni nějakou dobu žila a dodnes se tam ráda vrací, aby pomáhala místním dětem a ženám. Je velký omyl myslet si, že ženská obřízka je jen původní zvyk několika kmenů v Africe. Tento brutální zákrok se legálně prováděl jako léčba hysterie v psychiatrických léčebnách v rámci Velké Británie, kde byl zakázán až v roce 1985!
V dnešní Keni žijí ženy ve dvou extrémně odlišných vesmírech: ve městech potkáte vzdělané a úspěšné ženy, pro které je rovnoprávnost úplnou samozřejmostí. Na druhé straně jsou ženy žijící v kmenech, kde je o jejich tělech rozhodováno na základě tradic a pověr, aniž by se brala v potaz obrovská zdravotní rizika a celoživotní následky. „Naštěstí i tam je pomalu patrná změna k lepšímu,“ říká v podcastu Lejla Abbasová.
Podcast Popravdě s Janou Fabiánovou
Jeden známý host a jedno hluboké, zajímavé téma, to je podcast Popravdě herečky, zpěvačky a autorky Jany Fabiánové: „Ráda naslouchám lidem, kteří mají dar předat svou životní zkušenost druhým. Hledáme spolu nové, inspirující úhly pohledu. A občas se přitom i zasmějeme.“ Popravdě s Janou Fabiánovou můžete poslouchat také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako je Spotify nebo Apple Podcasts.