Článek
Letošní zima je proměnlivá; jednou stoupnou teploty nad nulu, za pár dnů mrzne. Může zimní počasí ovlivnit to, jak se vám (ne)daří otevřít vchodové nebo i balkonové dveře?
Jak ošetřit zámek
Mechanický zámek se skládá z řady částí a ty pro svou správnou funkci potřebují vaši občasnou pozornost.
„Pro zachování hladkého chodu a současně jako ochrana před předčasným opotřebením se doporučuje závěrové body zámku, tedy střelku, západku či přídavné závěrové body, ošetřit minimálně jednou ročně mazacím tukem nebo olejem. Naopak se vyvarujte použití kyselých a pryskyřici obsahujících tuků,“ říká Miroslav Culka ze společnosti Dafe-plast.
Další revize
Problém s otevíráním může způsobit i taková drobnost jako uvolněný zámek. Jestliže při odemykání nedrží pevně, utáhněte šrouby. Zkontrolujte rovněž kliku, i to, jak západka sedí v zárubni, dveře v pantech… A nezapomeňte, že i zámek má určitou životnost. Pokud vám na dveřích slouží už deset let, je nejvyšší čas na jeho výměnu. „Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků,“ dodává Jan Hrnčíř ze společnosti z Assa Abloy.
Jinak než klíčem
V současné době lze vchodové dveře otevírat nejen mechanicky, ale také s pomocí elektronických systémům. Na výběr je více možností, klíče nahradí například karta, čip, klávesnice, čtečka otisků prstů… Tyto systémy se považují za bezúdržbové, výkyvy počasí by jejich funkci neměly ovlivňovat. Tedy za předpokladu, že vsadíte na značkový výrobek. Například nekvalitní čtečky můžou mít problém s rozeznáním drobných papilárních linií na zmrzlých prstech.
Dveře v rámu
Měli jste někdy při otevírání vchodových dveří dojem, jako kdyby zamrzly v rámu? Uklidníme vás, jde jen o pocit. „Izolační vchodové dveře do domu jsou vystavené zcela odlišným podmínkám než například dveře do auta, u kterých se můžete v zimním období se zamrzáním setkat poměrně často. Z vnitřní strany jsou totiž vchodové dveře ohřívané teplotou v interiéru, a rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou tak zabraňuje tomu, aby došlo k promrznutí rámu a přimrznutí dveří,“ vysvětluje Miroslav Culka.
Na balkon a terasu
Ani dveře vedoucí na balkon, terasu či rovnou do zahrady nepotřebují speciální zimní péči. Pokud však při otevírání „drhnou“, mohlo dojít ke svěšení dveřního křídla.
„Pak je nutné seřídit křídlo, a to na spodním nebo horním pantu, které umožňují seřízení v různých směrech,“ uvádí Miroslav Culka a dodává, že tyto dveře rovněž můžou špatně těsnit (křídlo nedoléhá k rámu). V létě si teplého venkovního vzduchu procházejícího do interiéru díky netěsnosti ani nevšimnete, v zimě je chladný vzduch poznat. Pak je třeba seřídit kování nastavením uzavíracích čepů.
V obou případech s pomocí vhodného nářadí zvládnete opravu i sami, je to otázka několika minut.
A pokud si na to netroufáte, objednejte si odborníky.