Článek
Nedáte bez ranní kávy ani ránu? Máte pocit, že vás nic jiného tak nenakopne, že teprve po kafi jste opravdu plní energie a síly? Tak se projevují stimulační účinky kofeinu. Říkává se, že právě tento efekt působí na metabolismus a podporuje hubnutí. Byly by to dobré zprávy, ale je to pravda? Závěry nejsou zcela jednoznačné.
Rychlejší bazální metabolismus?
Bazální metabolismus je množství energie, kterou vydáte, i když nic neděláte. Čím je rychlejší, tím víc kalorií spalujete s menším úsilím. A právě káva může rychlost bazálního metabolismu zvyšovat. Potvrzuje to Michaela Bebová, biochemička z Prahy: „Kofein specificky působí na metabolismus tuků – podporuje lipolýzu, tedy pálení tuků a jejich využití jako zdroje energie.“
Z tohoto hlediska kofein hubnutí podporovat může, a to i dlouhodobě. Než si ale půjdete uvařit dnes už čtvrtou kávu, zastavte se ještě na chvíli. „Můžeme sice dle studií doložit, že třeba u zkoumané skupiny se zrychlil metabolismus v průměru o 20 procent, ale nevíme, na jak dlouho.“ Podobné je to podle ní i se samotným zrychlením metabolismu: „Ano, kofein zrychluje bazální metabolismus, ale opět to nelze kvantifikovat pro každou osobu.“
Účinný spalovač tuků?
Podle Michaely Bebové kofein nepřímo podporuje uvolňování adrenalinu, který také povzbuzuje odbourávání tuku. Může tedy fungovat i jako účinný spalovač. S tím souhlasí i výživová specialistka Petra Schäferová ze společnosti Fitkouč: „Pokud si dáte před cvičením horkou kávu, po pohybu rychleji nastupuje prohřátí a pocení.“
A dodává zajímavost: „Při pití kávy před pohybovou aktivitou se kromě uvedených více či méně potvrzených účinků může projevit placebo efekt, jehož efekt je zcela jistě pozitivní.“ Jinými slovy: před cvičením si dáte horkou kávu, zpotíte se a řeknete si, že určitě spalujete víc energie. S radostí budete „více makat“ a trénink bude efektivnější, tedy povede k vyššímu výdeji energie a podpoří hubnutí výrazněji, než když se při cvičení šetříte.
Menší chuť k jídlu?
Další dohady se točí kolem schopnosti kofeinu potlačovat chuť k jídlu. „Ano, jsou studie, které tvrdí, že kofein u skupin žen nebo mužů snižoval apetit, ale nic takového bych nikde veřejně netvrdila,“ komentuje to Michaela Bebová.
Výzkumy také říkají, že pravidelným užíváním kofeinu se tělo znecitlivuje a účinek na metabolismus, a potažmo tedy i na spalování tuků, se snižuje. Výhodu proto mají především ti, kteří kávu pít teprve začínají: některé studie naznačují, že v počátečním období se stimulační účinky na mírném úbytku hmotnosti projevit mohou. Jakmile si však na kofein zvyknete, přestanete na něj reagovat a budete tam, kde jste byli.
Co na to Michaela Bebová? „Tělo si na dávky kofeinu zvyká stejně jako na jiné drogy, ale je to individuální a obecně to opět závisí na mnoha faktorech, jak vnějších jako věk a hmotnost, tak vnitřních, jako jsou enzymy, centrální nervový systém a podobně.“
Káva nebo čaj? (Ne)funguje obojí
Sečteno a podtrženo, na základě toho, co nám sdělily oslovené odbornice, můžeme jasně říci dvě věci: Kofein zrychluje bazální metabolismus a funguje jako účinný spalovač tuků. Co z toho vyplývá pro praxi? Když si před cvičením dáte černou kávu, urychlíte proces zahřátí a prokrvení svalstva a během tréninku spálíte více energie. Máte raději čaj? Nevadí. Čajový tein funguje stejně jako kávový kofein. Nicméně nikdo neví, jak dlouho a jak mocně bude tento efekt trvat. Zásadní také je, jakou kávu pijete. Dáte-li si dýňové latté, zajisté si pochutnáte, ale s úbytkem na váze se můžete rozloučit, spíše naopak.