Článek
Na ples, svatbu, romantickou večeři nebo jen tak, pro změnu. To všechno mohou být důvody, proč se odhodláte vyrobit si záplavu kudrnek či vln. Našli jsme na trhu čtyři přístroje, které by to měly umět – a otestovali je.
První test byl čistě domácí, troufáme si říct, že velmi podobný tomu, jak byste je použily i vy. Pak jsme je svěřily kadeřnici Daniele Sládkové ze salonu DéOR Hair Design. Tady jsou naše dojmy a zkušenosti – výrobky jsme seřadili podle ceny.
Kulmofén Hyundai HC 666
Zkušenosti redakce: Za slušnou cenu si odnášíte krabici plnou možností – co ale upotřebíte a co skončí na dně šuplíku?
Klady: Přístroj se dobře drží, výměna nástavců je jednoduchá, rychlá a naprosto intuitivní. Oceňujeme i slušnou cenu a možnost vyrobit mnoho typů účesu a chladnou špičku, díky které se lépe drží.
Zápory: Kovový povrch kulmy není k vlasům šetrný a nemožnost nastavit teplotu riziko přepálení vlasů zvyšuje. Foukací kulma a klasická kulma nezklamaly. Žehlička svým tvarem a mohutnými okraji nedovolí, abyste ji přiložili až k hlavě – vlasy nevyžehlíte až ke kořínkům. Použití plastových nástavců jsme moc nepochopily – je obtížné se do jejich tvaru pramenem vlasů trefit a musíte v nich vlasy přidržovat, což pálí.
Zkušenosti kadeřnice: „Asi bych ji pořídila někomu, kdo rád experimentuje s velikostí a tvarem vln, i když ty hranaté mají opravdu velmi zvláštní tvar. Po delším používání začne pálit celá rukojeť. Pozor také na to, abyste vlasy nespálily – nelze regulovat teplotu a povrch je kovový, tedy ne moc šetrný.“
Kónická kulma Philips ProCare HP8619
Zkušenosti redakce: Sametový povrch je velmi příjemný a po chvíli si kulmu zamilujete.
Klady:Kulma se bleskově zahřívá – a na displeji si můžete podle typu vlasů nastavit teplotu i dobu. Nemusíte se bát popálených vlasů ani prstů. Vlny mají pěkný tvar a drží.
Zápory: Musíte se s ní naučit pracovat – zvlášť, když jste zvyklí na kulmu s klipem, který vlasy drží. Občas při práci nechtíc přepnete tlačítkem na rukojeti teplotu, protože o něj stačí zavadit… Záporem by mohla být i vyšší cena.
Zkušenosti kadeřnice:„Tento přístroj bych si z testovaných asi vybrala. Hezky se s ním pracuje, je šetrný k vlasům a vlny vypadají opravdu dobře a drží.“
Kulma Braun Satin Hair 7 Colour
Zkušenosti redakce: Kulma je silnější, než je „v kraji“ zvykem, ale vyplatí se s ní naučit pracovat.
Klady: Díky keramickému povrchu, iontové ochraně, rovnoměrnému zahřátí a nastavení teploty podle kvality vlasů je velmi šetrná. Dobře se s ní pracuje. Výsledné vlny jsou přirozené a vlasy jsou hezky lesklé.
Zápory:Pro mnohé jistě vyšší cena. Při prvním použití možná nutnost zvyknout si na širší válec. Po vypnutí zůstává velmi dlouho teplá, takže si musíte dát pozor, kam ji položíte.
Zkušenosti kadeřnice: „Vlny jsou opravdu přirozené a lesklé. Dobře se s touto kulmou pracuje, dobře se drží. Chválím i materiál, který chrání vlasy před spálením, stejně jako možnost nastavení teploty. Myslím, že to není špatná volba.“
Kulma Curl Secret C1100E
Zkušenosti redakce:Představa, že vám nějaký přístroj natočí vlasy vlastně sám, je velmi lákavá.
Klady:Bez přečtení návodu se neobejdete, ale není těžké se ji naučit ovládat – má několik bezpečnostních „pojistek", které vás při správné obsluze navedou a jistí. Práce je pak pohodlná a rychlá, výsledek skvělý. Lokny jsou pevné a trvalé, vlasy lesklé.
Zápory:Možná vás také přepadne strach, že kulma vlasy zacuchá – ačkoli jsme ji vyzkoušeli i na větší pramen vlasů, než je v doporučení výrobce, nestalo se tak. Přístroj je docela těžký a práce vzadu za hlavou můžete brát jako lehčí posilování. Mezi zápory musíme zařadit i cenu, byť uznáváme všechno, co nabízí.
Zkušenosti kadeřnice: „Tato kulma je z testovaných nejšetrnější. Doporučila bych ji i méně zkušeným či zručným ženám. Udělá pěkné vlny, i konečky, které po vytvoření kulmou mohou vypadat roztřepeně, z ní vypadají dobře. Rozhodně je těžší.“
Závěr:Je těžké ukázat prstem na jeden výrobek a říct, že je nejlepší. Záleží na tom, jaké vlasy máte, jaký účes chcete přístrojem vyrobit – a mnohdy i na tom, kolik chcete investovat. „Vždy bych dbala na to, aby měl co nejvíc prvků, které teplem namáhané vlasy maximálně chrání – myslím ideálně keramický povrch, ionizaci, podle mne se lépe pracuje spíše s kónickým tvarem válce. Za takovou bych si i připlatila,“ dodává za závěr Daniela Sládková. V tomto směru bychom vybrali spíš dražší typy.
A co vy, používáte kulmu, natáčky, nebo jiný přístroj? Napište nám!