Článek
Příroda nabízí lék na všechno. Ať je to procházka lesem proti stresu nebo bylinky na obklady na spálenou kůži. Dnes se zaměříme na to druhé. Co pomůže zklidnit podrážděnou pokožku od sluníčka? Doslova od hlavy až k patě?
Obklady z čaje i bylinek
Začneme od té nejvíc DIY kategorie, a to jsou výluhy a obklady. Nemusíte chodit daleko, pomoc najdete v kuchyni v zásobě čajů.
„Za nejdůležitější považuji správnou ochranu pokožky při slunění. Kvalitní opalovací přípravky zamezí jejímu podráždění. Pokud už k tomu dojde, je dobré pokožku chladit, zklidnit a hydratovat. Při pobytu na slunci ztrácí vodu a tu je zapotřebí doplnit,“ říká Nela Pospíšilová, odborná poradkyně značky SynCare. „Na zklidnění je možné použít třeba vychlazený odvar z lopuchu nebo zeleného čaje.“ Na spáleniny působí blahodárně i studené obklady z černého čaje.
Které další bylinky můžete vylouhovat a použít je na obklady? „Skvělý je měsíček lékařský,“ doporučuje fytoterapeutka Monika Poledníková. „Můžete si z něj vyrobit olej do zásoby, a to nejlépe z mandlového oleje, do kterého naložíte květy a necháte ho na okenním parapetu macerovat 4 až 6 týdnů. Nebo si uvařte nálev, tedy čaj, z čerstvých nebo sušených květů měsíčku. Ten pak poslouží na obklady nebo do koupele na zklidnění pokožky. Podobně funguje i lipový květ.“
Na spálenou a červenou kůži funguje i třezalka, ale pozor – je fototoxická. „To znamená, že ve chvíli, když ji použijete, nesmíte vyjít na sluníčko. Jinak by se vám na pokožce mohly objevit flíčky,“ upozorňuje Monika Poledníková. Nálev z třezalky a obklady z ní je nejlepší použít večer.
Úleva pro pleť obličeje
Rukodělná práce a sbírání bylin není vaše parketa? Potom vás zaujme spíš kosmetika, do které rostliny nasbírá a zpracuje někdo za vás.
Na ošetření a osvěžení pleti jsou ideální pleťové květové vody zvané také hydroláty. „Na citlivou pleť po opalování je perfektní hydrolát z levandule, slaměnky nebo růže. Zklidní pokožku, napomůžou přirozené regeneraci a k udržení hydratace pokožky. Podobné účinky má také chlorofyl extrahovaný ze zelených částí rostlin,“ říká Nela Pospíšilová.
Květovou vodou můžete pleť přestříkat kdykoli během dne nebo ji používat jako klasické pleťové vody a tonika – tudíž nanést na tamponek a používat je jako druhý krok v odličování pleti.
Vlasové vody
Podrážděná může být v létě i pokožka hlavy, ať už vlivem slunce, pocením nebo kvůli častému koupání. Zkusit můžete vlasové bylinné vody a tonika, které se neoplachují. Umí toho spoustu, od regenerace pokožky hlavy po dodání těch správných látek pro růst vlasů až po omezení padání vlasů a tvorby lupů. Jak je používat? Po umytí vlasů je vmasírujte do pokožky hlavy a ideálně byste si měli dopřát aspoň minutovou masáž, čím prokrvíte kořínky vlasů a znásobíte účinky přípravku.
Tělová kosmetika
Pro krásnou pokožku těla by mělo být vaší denní rutinou její každovečerní mazání po sprše, a po opalování to platí dvojnásob. Na co se spolehnout v letním období? „Ideální je tradiční aloe vera, dá se sehnat přímo čistý gel, jen si dávejte pozor na složení, aby tam nebylo příliš nevhodných přidaných ingrediencí. Do něj lze pak přidat v případě spálení pokožky i kapku levandulového nebo heřmánkového éterického oleje,“ radí Monika Poledníková. Vsadit můžete i na samotné tělové oleje nebo tělová mléka obsahující mix olejů i bylinných výtažků.