Článek
Zeleninové polévky mají tu výhodu, že je pokaždé můžete udělat jinak: vyhrajte si s ozdobou (část zeleniny nemixujte, ale nechte ji na posypání), dochucením (dýni doplňte pomerančem a květák zase orientálním kořením) i servírováním (polévku podávejte ve vydlabané pečené dýni nebo v patizonu). Zelenina se vám tak nikdy nepřejí (tedy pokud nebudete tu svou nejoblíbenější vařit pořád dokola :-)) a využijete vždy sezonní suroviny.
Dýňová polévka s pomerančem
Na 4 porce potřebujete: 1 dýni Hokkaidó (asi 1 kg), olivový olej, sůl, pepř, 1 velkou cibuli, ½ lžičky sušeného zázvoru (nebo lžíci čerstvého), 1 chilli papričku, 3 hrnky kvalitního vývaru nebo vody, ½ pomeranče, 100 ml smetany na vaření. K podávání (lze vynechat): 4 malé dýně, olivový olej, sůl, pepř
Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Z neoloupané dýně vydlabejte semínka, nakrájejte ji na menší kousky, zakapejte olejem, osolte, opepřete a pečte asi půl hodiny doměkka.
Mezitím nechte na 2 lžících oleje změknout cibuli spolu se zázvorem a nasekanou chilli papričkou, osolte, zalejte 1,5 hrnkem vývaru a vařte, než se dopeče dýně. Tu pak rozmixujte se zbývajícím vývarem, přilejte k cibuli a dochuťte čerstvě mletým pepřem, pomerančovou šťávou (jestli máte bio pomeranč, ostrouhejte z něj do polévky i oranžovou část kůry) a zjemněte smetanou.
Jestli chcete servírovat v mističkách z dýně, seřízněte z nich vršky, vydlabejte semínka (přebytečnou dužinu můžete použít do polévky), zvenku i zevnitř potřete olejem, osolte a opepřete a pečte spolu s kousky velké dýně do polévky asi 20 minut do změknutí. Použít můžete i semínka, ale neoloupaná mají občas poměrně tuhou slupku. Semínka v tom případě osušte a dozlatova opražte na troše oleje se solí.
Tip: Dýně je skvělá i plněná na orientální způsob, v dýňové hořčici či sýrovém koláči.
Květáková polévka s cizrnou
Na 4 porce potřebujete:1 květák, 6 stroužků česneku, plechovku cizrny, olivový olej, lžičku římského kmínu, lžičku uzené papriky, sůl, pepř, 1 l kvalitního vývaru nebo vody, 1 cibuli, 4 plátky anglické slaniny (lze vynechat)
Postup: Květák rozeberte na růžičky, z česneku odřízněte konce, ale neloupejte je, a spolu se scezenou cizrnou květák i česnek smíchejte se 3 lžícemi oleje, římským kmínem, paprikou a solí. Pečte na velkém plechu asi půl hodiny při 200 °C dozlatova, během pečení jednou promíchejte.
Mezitím, co se květák peče, si na troše oleje opečte pokrájenou cibuli, zalejte trochou vývaru a vařte, než je zelenina hotová. Po upečení vyloupněte česneky, půl hrnku květákové směsi si schovejte na ozdobu a zbytek rozmixujte spolu se zbylým vývarem. Přidejte k cibuli, opepřete a podávejte posypané odloženým květákem a cizrnou smíchanou s opraženou a nadrobenou slaninou (to jde nejlépe nasucho v troubě nebo na pánvi).
Tip: Pečení karfiolu vysloveně prospívá! Zkuste květák pečený s kořením, další zeleninou a humusem.
Polévka z červené řepy
Na 2 velké nebo 4 menší porce potřebujete: 4 střední řepy, 4 stroužky česneku, 4 lžíce řepkového oleje, 2 mrkve, 1 cibuli, 50 ml červeného vína, lžičku tymiánu, sůl, 600 ml kvalitního vývaru nebo vody, pepř, 3 lžíce kysané smetany
Postup: Řepy oloupejte, nakrájejte na menší kousky, přidejte neoloupané stroužky česneku a smíchejte se 2 lžícemi oleje, solí a čerstvě mletým pepřem. Zabalte do alobalu a pečte při 200 °C asi hodinu doměkka. Mezitím na oleji opečte plátky mrkve a kousky cibule, zalejte vínem, osolte, přidejte tymián a vývar a chvilku povařte. Přidejte upečenou řepu, vyloupaný česnek a tyčovým mixérem rozmixujte. Podle chuti osolte, opepřete a zjemněte smetanou.
Jaká polévka je favoritem u vás doma?