Článek
Pojem pohodlí může každý člověk vnímat jinak. Pro někoho je milé uvelebit se na plastovém křesílku, kde není ani stopa po čalounění, natož výplni, jiný zase nedá dopustit na měkké posezení. A další vnímá jako pohodlné takové křeslo, které je lehké a snadno se přenáší. Výrobci to vědí, a tak nabízejí pro každého něco.
Jaká můžou být?
Na křesla se dá nahlížet z několika stran, a to doslova i obrazně. Podle variability je lze rozdělit na pevná, rozkládací nebo polohovatelná, podle konstrukce na ta s viditelnou kostrou neboli lehká a celočalouněná (těžká). A podle materiálu nosné konstrukce na dřevěná (či na bázi dřeva), kovová, plastová nebo jejich kombinace.
Hledá se ideál
Zásadní jsou ale vaše požadavky – jaké křeslo vlastně chcete. „Zda má opravdu sloužit na časté sezení, nebo spíše hrát roli designového bonbonku. Bude-li doplňovat sedačku, nebo fungovat jako solitérní prvek. Výběr se samozřejmě odvíjí i od tělesné konstituce toho či těch, kteří budou na křesle nejčastěji sedět,“ uvádí Renata Říhová ze společnosti Nábytek Říha.
Na vlastní kůži
Až na výjimky nechce většina lidí provádět balanční cviky, aby se udržela v sedu. Stabilní konstrukce křesla je základ (výjimku představuje pouze houpací křeslo). Neexistuje však univerzální rada, zda je lepší křeslo s područkami, či bez, s nižší nebo vyšší zádovou opěrkou, a což třeba ještě s opěrákem pro hlavu. O ideálním sklonu sedací plochy k zádové opěrce nemluvě. „Podle normy je optimální úhel mezi stehny a trupem v rozmezí 95 až 105 stupňů, ale i tento parametr může každý člověk vnímat jinak,“ připomíná Anna Handlová.
Křeslo pod lupou
Kromě konstrukce se zajímejte o použité materiály a u křesel s polstrováním řešte také pružiny (můžou, ale nemusí být), výplň a potah. Například velice praktické jsou taštičkové pružiny. „Kvalitní výplně sedacího nábytku se nejčastěji vyrábějí ze studené nebo PUR pěny, které se ani po několikaletém používání neprosedí,“ dodává Renata Říhová.
Nenechte se však „ošálit“ výškou sedacího nábytku, i na křesle s nízkou zádovou opěrkou se dá pohodlně sedět.
Co je vidět hned
Posedět samozřejmě můžete třeba i na křesle z kovu nebo z plastu, která se nedoplňují potahem. Mnohá křesla však potah mají. Vyrábí se z přírodních či syntetických materiálů, nebo z kůže.
„Potahové látky jsou běžně opatřené protišpinivou úpravou, která ale logicky neodolá všem nečistotám. Výrobci však nabízejí také voděodolné látky. Když se na křesle objeví ,stopy´ dětských kreativců nebo vašich mazlíčků, snadno je vyčistíte hadříkem namočeným ve vlažné vodě,“ uvádí Renata Říhová. U voděodolných látek je důležitá nejen povrchová úprava, ale také hustota tkaní.
Dále se zajímejte o otěruvzdornost, stálobarevnost nebo žmolkování tkaniny. Dobrý prodejce vám jistě vše vysvětlí. A rád.
Kolik let má vaše křeslo?