Článek
Chladné a šedé dny dokážou s psychikou nepříjemně zamávat. Mnoho lidí přepadá nejen nedostatek energie a neopodstatněný smutek, ale bohužel i skutečné deprese. Sledování výkyvů nálad tak může napovědět, že nad vámi podzimní únava a deprese začínají vyhrávat a je nejvyšší čas to zvrátit! Účinnou prevencí proti nim může být přitom úprava jídelníčku.
Za co může pokles hormonu štěstí?
Na talíři byste měli mít především serotonin. Nejde o exotickou potravinu, ale hormon štěstí a dobré nálady. Nemáte-li ho v těle dostatek, může vás přepadat bezdůvodný smutek, dokonce až úzkostné představy i sebevražedné myšlenky. „Serotonin vás chrání proti špatné náladě či depresím a s nimi spojené únavě,” prozrazuje Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.
Pokles hormonu ale není jediným spouštěčem podzimních problémů. Další příčinou může být boj organismu s nachlazením, chřipkou či virovou infekcí, které tělo vyčerpávají. „Únavu ale může způsobit i nadměrný stres, nedostatek odpočinku, nevhodná strava či kouření,” dodává odbornice.
Pokles serotoninu poznáte změnou chutí
Serotonin má vliv i na změnu chuťových preferencí, s jeho zakolísáním vás tak přepadne touha udělat si šálek horkého kakaa a dát si pořádný kus jablečného koláče. Čas od času to samozřejmě neuškodí, naučte se ho ale doplnit i jinak než sladkým.
Hladinu serotoninu ovlivňuje především aminokyselina tryptofan, kterou si tělo nedokáže vyrobit samo, je tedy závislé na jejím příjmu ze stravy. V jídelníčku by vám proto nemělo chybět drůbeží maso, ořechy a semínka, luštěniny, banány nebo goji. Doplňte i kyselinu listovou, tu načerpáte z listové zeleniny, růžičkové kapusty, luštěnin, avokáda nebo brokolice.
Příklad jídelníčku
- Snídaně - Obilná kaše s ořechy a semínky
- Svačina - Smoothie z ovoce i zeleniny
- Oběd - Drůbeží plátek (nebo ryba) s grilovanou zeleninou
- Svačina - Káva s kouskem brownies
- Večeře - Cizrnová polévka s kari či chilli
Zařaďte do menu vitamin D
Dalším důvodem, proč se na podzim horší nálada, je úbytek slunných dní. Sluneční záření je totiž hlavním zdrojem vitaminu D. „Takto získaný vitamin D aktivuje tvorbu obranných látek v organismu a komplexně podporuje imunitní systém. Také se při něm uvolňují právě ty hormony, které odbourávají stres,” vysvětluje celostní lékař Bohumil Ždichynec. To vedle serotoninu umí také dopamin.
A když se sluníčko schovává, doplňte ho z jídla. Vitamin D dodají tučné mořské ryby, jako je makrela, sleď či losos. Dopřejte si je 2–3x týdně. Zařaďte také dostatek vitaminu B6 (játra, avokádo, kysané mléčné produkty) a železa (vnitřnosti, listová zelenina, kvasnice, sušené ovoce).
Zamiřte i mimo kuchyň
Upravit jídelníček by měl být první krok, ale nezůstávejte jen u něj. Choďte ven, hladinu hormonů ovlivňuje i dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a přiměřená pohybová aktivita. (I chůze dělá zázraky!)
Kromě vycházky vsaďte na mazlení se s domácími zvířátky, pravidelný společenský kontakt s přáteli, aromaterapii či uvolňující masáž. To vše zvyšuje hladinu serotoninu, vyplavuje hormon lásky a důvěry oxytocin a zároveň snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.
Deprese není jen slabost, nepodceňujte ji a nevěřte dalším častým mýtům.