Článek
Šípky jsou skvělou a hlavně dostupnou surovinou pro výrobu podzimních dekorací. Pokud je nemáte na zahrádce, stačí vyrazit na procházku a všude najdete nějaký zapomenutý kout, kde jsou. Jen si musíte pospíšit, protože až poprvé přemrznou, už je nepůjde použít. Aby vydržely nejméně do Vánoc, musíte natrhat ty pevné a vyzrálé.
Jak uchovat šípky
Šípky můžete na výrobu dekorací nechat na větvičce, ale klidně je lze i odstřihnout a pracovat s nimi jako s korálky. Jestliže je necháte bez jakéhokoli ošetření doma, začnou usychat a měnit barvu. Když je necháte venku ve vlhku, začnou měknout a postupně hnít. Proto byste měli šípky vždy ošetřit. Skvělý je na to bezbarvý lak ve spreji, kterým dekorace přestříkáte. Lak šípky dostatečně zakonzervuje a doma vydrží klidně i celou zimu, venku na dešti pak jistě do výměny za vánoční výzdobu.
Věnec ze šípků
Velmi efektní je věnec z ostříhaných šípků. Potřebujete základ na věnec, pár větviček jehličnanu, dostatečné množství šípků, vázací drát a tavnou pistoli. Základ věnce nejdřív pokryjte větvičkami jehličnanu, které připevněte vázacím drátem. Cílem je udělat šípkům základ, pod kterým neprosvítá materiál věnce. Pak vezměte tavnou pistoli a jeden po druhém šípky na věnec nalepte. Pokud má viset venku, je nezbytné ho nastříkat bezbarvým lakem!
Šípkové srdce
S šípky si můžete vyhrát a nalepit je na dřevěnou desku nebo na karton, do tvaru srdce. My jsme jako základ vyrobili dřevěnou desku z dřívek na podpal, ale můžete použít i prkno, sklo, karton nebo třeba kuchyňské prkénko. Na něj si podle šablony lehce tužkou nakreslete tvar srdce a tavnou pistolí nalepte kousky větviček jehličnanu. Teprve na něj pak naaranžujte a nalepte větvičky s šípky.
Pro efekt můžete kolem srdíčka udělat třeba zlaté nebo stříbrné tečky barvou. A v konečné fázi, až budete mít dolepeno, celé srdce opět ošetřete bezbarvým lakem.
Šípky za oknem
Místo věnce na dveře i na zeď místo obrázku lze umístit okénko s šípky. Na jeho výrobu můžete použít kupovaný rámeček nebo ho vystřihnout z kartonu. Můžete si ho vyrobit i slepením palivových dřívek – to necháme na vás. K rámečku pak tavnou pistolí nalepte větvičky s šípky. Lepidlo je lepší nanést na plody, nikoli na větvičky, protože to bude lépe držet.
Svícen s šípky
Pokud si při výrobě dekorací moc nevěříte, můžete svazkem šípků nazdobit alespoň svícen. Stačí je pevně svázat vázacím drátkem a ten pak ovázat stužkou. Svazek můžete na svícen nalepit, ale také přivázat stužkou nebo barevným drátkem.
Do vázy i do květináče
Šípky, zvlášť pokud se vám podaří ustřihnout delší větvičky, jsou krásné samy o sobě, ani je nemusíte nijak vázat nebo z nich něco vyrábět. Ve vhodné váze budou vypadat skvěle s listy i poté, co opadají. Větvičky můžete zapíchat i do aranžovací hmoty v květináči – pak je lze ohnout a doplnit třeba jehličím. V obou případech poslouží šípky jako dekorace na stůl nebo parapet.