Článek
Drtivá většina domácností používá jednu či dvě základní barvy. Máte-li interiér laděný do hněda, stačí přidat několik doplňků a vyměnit bytové textilie. Ale atmosféra podzimu se dá navodit také v moderním příbytku, v němž převažuje šedá nebo imitace betonu a strohé tvary.
Dřevo je základ
Podlahové krytiny, stejně jako výmalba či jiná úprava stěn, hrají zásadní roli, což je dané velikostí těchto ploch. Oblibu dřeva potvrzuje nejen velká škála krytin z přírodního materiálu, ale hlavně mnoho imitací (vinyl, laminát, keramická dlažba). Napodobovat dřevo, a někdy neskutečně věrně, umí také nábytek a jiné interiérové prvky.
Známé barvy
Podzimní barvy jsou na rozdíl od proměnlivých interiérových trendů v základu dané. Více směřují k teplejším a tmavším odstínům, evokují klid a zpomalení, stejně jako v přírodě. Neznamená to však, že by nemohly být i syté (tmavě červená, bordó, oranžová).
Právě oranžová představuje skvělý „dodatek“ k šedé barvě, typické pro některé moderní interiéry. Díky své sytosti rovněž opticky zjemní materiály evokující chlad (kov, sklo). Příjemně působí i spojení šedá + hnědá + teplá žlutá. A kdo se obejde bez výrazných barev, může zůstat u šedivého základu doplněného odstínem přírodního dubu.
Lesk a patina
Co momentálně frčí? „Trendem je kombinace tradičních podzimních barev s lesklými, ať už zlatou, stříbrnou či měděnou. Blýskavé prvky lze najít na větších plochách i na dekoracích a užitkových předmětech,“ uvádí Tereza Vašíčková z La Almary. Stoupající zájem o lesklé a třpytivé produkty potvrzuje také Zuzana Procházková ze společnosti KiK, ta ho však dává do souvislosti s blížícími se vánočními svátky.
Ať už s leskem či bez něj, k podzimní atmosféře přispívá také nábytek a doplňky s patinou, záměrně vytvořenou či vzniklou letitým používáním.
Více struktur
Hladké plochy a povrchy jsou bezvadné na úklid, domovu s nádechem podzimu však sluší spíše strukturované. Netřeba „bourat“ vše hotové, využijte třeba tapety, koše nejen na prádlo nebo bytový textil, který stejně během roku průběžně obměňujete. A hřejivé deky se hodí vždycky.
(Ne)typické motivy
Listy, duby, žaludy, větvičky – to je klasika, která se v některých domácnostech nikdy neomrzí. Fenoménem je však vzor či tvar sov. Objevuje se v hojném množství už pěkných pár měsíců, v různých provedeních.
„Sovičky jsou skutečně stále populární. Jinak obecně lze říci, že zvířecí motivy patří mezi stálice. Kromě nich se těší oblibě i netradiční motiv – veselí ,smajlíci´, ať už na některých dekoracích nebo jako potisk například na hrncích, skleničkách, polštářích,“ uvádí Zuzana Procházková.
Nadčasové a funkční
Který bytový doplněk dokáže navodit podzimní náladu a doma ho využijete celoročně? „Lucerny. Stačí je jen tematicky dozdobit. Na podzim třeba malými dýněmi, sušenou kukuřicí, kaštany nebo žaludy. Na Vánoce podzimní výzdobu vyměníte za třpytivé ozdoby nebo umělý sníh, na jaře použijete květiny, v čase Velikonoc vajíčka,“ uvádí Tereza Vašíčková.
Totéž může platit o bedýnkách od ovoce a zeleniny nebo boxech, které je napodobují. Dvě tři bedýnky proměníte třeba v další konferenční stoleček nebo nízkou komodu, horní plochu překryjete zbytkem tapety či prostíráním a vnitřek podzimně vyzdobíte. Až vás dekorace omrzí, poslouží jako úložný prostor.
A ten se hodí v každé domácnosti. Po celý rok.
Držíte se při zemi, nebo si občas koupíte i něco crazy? Jakou nejbláznivější dekoraci jste si kdy pořídili?