Článek
Každý podzim přichází tradiční dilema: Co dát do truhlíků v mezidobí, kdy letničky už zašly a na vánoční dekorace je ještě moc brzy? Tahle doba „bezvládí“ může představovat příležitost, kdy okna naladit do výrazných a zářivých barev.
1. Dýňové dekorace do truhlíku
Nejste zrovna zkušení zahradníci, kteří se vyznají ve výběru a pěstování vhodných rostlin? Vyrobte si barevnou a trvanlivou dekoraci do truhlíku z podzimní úrody. Klasika jsou dýně: užijte spíš okrasné a ozdobné druhy, které déle vydrží. Když použijete jedlé tykve, jednou za týden je prohlédněte, zda neplesnivějí. Dýně lze doplnit i jablky, hruškami nebo ořechy. Dobrý nápad je posadit plody na vrstvu trávy nebo krásně zabarveného spadaného listí. A jestli chcete větší objem dekorace, můžete do truhlíků zapíchat i větvičky mahonie cesmínolisté, která vydrží velmi dlouho krásná.
2. Ozdobená chryzantéma v květináči
Barevné chryzantémy jsou podobně známým symbolem podzimu jako dýně. Mnoho lidí je ale vnímá jen jako hřbitovní květinu. To je ovšem škoda! Velká chryzantéma v květináči může být první, kdo přivítá hosty u vašich dveří, a v miniprovedení se hodí i do truhlíku. Chraňte ji před deštěm a zalévejte ji ke kořenům – nasáklé květy mohou rychle plesnivět. Po odkvětu ji lze přenést do místnosti, kde je kolem 10 °C, a na jaře pak vysadit do zahrádky. A věděli jste, že oblíbenou květinu lze používat i jako léčivku? Čaj z květů chryzantémy pomůže snížit horečku i vysoký krevní tlak, uvolní křeče a podílí se na očistě jater.
3. Rozkvetlý truhlík s maceškou
Chryzantémy, vřesy a vřesovce, hebe (rozrazilec), ale třeba i macešku – i to můžete vysadit místo letniček. Jestli potřebujete truhlík na balkon ve vyšším patře paneláku, kam mrazík dorazí o trochu později, pak vám klidně vydrží i do Vánoc. Je lepší, když na ně neprší: hlavně chryzantémy to nemají rády. Jestliže některá květina přece jen zahyne, lze na její místo zapíchnout větvičku mahonu nebo jehličnanu. Klasika je drátovec, který vydrží celou zimu. A i když zemře, vypadá pořád stejně.
4. Podzimní truhlík s bramboříkem
Do venkovního truhlíku můžete dát i brambořík. Miluje chladno a vydrží teploty kolem 5 °C, i když ideální je pro něj 10 až 15 stupňů. Živé dekorace můžete mít třeba na zaskleném balkoně, kde by mohl brambořík prospívat klidně celou zimu, ovšem pozor na dny, kdy hodně svítí sluníčko a balkon se zahřeje! Teploty nad 20 °C mu totiž dobře nedělají.
5. Krásné truhlíky na celou zimu
Stálice podzimních a zimních truhlíků jsou vřesy, vřesovce a zmíněný drátovec. Mají schopnost „klamat tělem“ – i když nevydrží mráz nebo sucho a uhynou, většinou vypadají stále stejně. Vřesy a vřesovce mohou časem ztratit barvu, ale pokud zcela nezhnědnou, můžete je v truhlíku nechat. Vřesovec vás na první pohled zaujme svými květy, na vřesu jsou zase nápadnější ozdobné lístky v podobě jehliček. Nezapomeňte, že truhlíky s těmito druhy je zapotřebí zalévat, aby vydržely co nejdéle.
6. Okrasné zelí vydrží až do jara
Chcete, aby vaše truhlíky zářily barvami celou zimu? Vsaďte na okrasné zelí. Abyste ho udrželi co nejdéle krásné, postarejte se, aby nestálo na dešti nebo na něm nebyla později vrstva tajícího sněhu: voda v listech mu nesvědčí. Zelí je citlivé také k přelití, takže ho i v truhlíku zalévejte jen mírně a v mrazech vůbec. Sice nesnese příliš velké mrazy, ale v našich podmínkách vydrží běžně do ledna a na chráněnějším místě klidně až do března. Okrasné zelí můžete také nechat na záhonku přes zimu. A v kombinaci s jasně zeleným vřesovcem a věnečkem ze stonků popínavek může být ozdobou okna opravdu po celou zimu.
Vyhoďte muškáty, nakupte alobal a vysaďte vřesy aneb Co s balkonem na zimu?