Článek
Podrážděná a citlivá pokožka patří k nejčastějším kosmetickým problémům. Nic ale není neřešitelné, zvlášť když si na pomoc pozvete správné pomocníky.
Původci podráždění
Důvodů, proč vaše kůže začne protestovat, může být mnoho a jde o vnitřní i vnější vlivy. Patří mezi ně sluneční záření, stres, nevyvážená strava, hormonální nerovnováha, genetika, chlad, extrémní změny teplot, sprchování v příliš horké vodě nebo kosmetika obsahující agresivní složky. Jak je tedy patrné z tohoto výčtu, nikde nejste úplně v bezpečí a k podráždění může dojít velmi snadno. To se týká nejen obličeje, ale v podstatě všech částí těla.
„Podráždění může postihnout téměř jakoukoli pleť, ale nejvíc se jedná o citlivou s výskytem atopického ekzému a podobných kožních problémů. Sensitivní pokožce chybí kožní film, který za normálních okolností pokožku chrání před cizími vlivy,“ vysvětluje Eva Novotná ze společnosti Ryor. To se projevuje zvýšenou citlivostí, zarudnutím, svěděním, olupováním pokožky či otokem postižené oblasti. S odhalením původce podráždění vám pomůže dermatolog.
Nepodceňujte vnitřní péči
Nejlepším řešením je prevence. Pleti může pomoci správná strava, která by měla být bohatá především na vitaminy C, B, A, E a omega-3 mastné kyseliny. Do jídelníčku tedy častěji zařaďte například ryby, přírodní oleje, ořechy, avokádo či červenou řepu.
Dostatečnou hydrataci je třeba tělu dopřát nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nezapomínejte tedy na dodržování pitného režimu. „Pleť trpící nedostatkem vlhkosti je citlivá, bývá často zarudlá a podrážděná, objevují se jemné šupinky a dostavuje se nepříjemný pocit napětí,“ uvádí Alena Kimlová, hlavní kosmetička GERnétic.
Čistota je klíčová
Dalším faktorem je každodenní péče o pleť, která by ji měla udržet v čistotě a chránit. Její alfou a omegou je ranní a večerní čištění a následné krémování. Dávejte si však pozor, abyste vždy volili přípravky určené pro váš typ pleti. Zcela nevhodné je pouhé použití vody a obyčejného mýdla, protože se ničí již zmíněná ochranná vrstva na povrchu pokožky. Vybrané produkty by navíc neměly obsahovat alkohol, který pleť nadměrně vysušuje, a lidé s citlivou pletí by se měli vyhnout také přípravkům s parabeny a parfémy.
K odličování se hodí například micelární vody s obsahem hypoalergenních čisticích látek – micelů, které mají schopnost na sebe vázat nečistoty. Micelární vody jsou navíc vhodné pro jakýkoli typ pleti a neobsahují alkohol. Samozřejmostí by mělo být používání denního krému s ochranným UV faktorem, a to i v případě, že je zrovna pod mrakem. Sluneční paprsky totiž pronikají i skrz něj.
Podle čeho vybírat?
Pokud už je na prevenci pozdě a k podráždění přece jen došlo, existují přípravky, které přispějí ke zklidnění a urychlení hojení. Vhodné jsou zejména ty s obsahem rostlinných výtažků, jako je měsíček lékařský, popřípadě oleje. „Ideální je například amarantový olej či takzvaný kanabidiol, který můžete najít v konopné kosmetice,“ uzavírá Eva Novotná.
Jakými přípravky řešíte problémy s pletí vy?