Umyvadlo je běžná věc, bez něj by to v koupelně nešlo. Ale i ono nabízí pestrou škálu možností. Jaké byste si vybrali?
Článek
Na první pohled rozlišíte tvar a samozřejmě barvu. I přes nejrůznější módní výkřiky ale stejně stále převažuje bílá. A co ještě určuje kritéria výběru?
Centimetry – víc i míň
Rozměry standardního umyvadla se pohybují kolem 60 cm šířky a 45 až 50 cm hloubky. Ovšem malá umývátka můžou mít třeba i 35 x 20 cm, naopak velká 80 x 60 cm. Pro větší rodiny se hodí dvojumyvadla o šířce asi 120 až 150 cm a chytré řešení nabízí umyvadlo do rohu.
Hodí se vědět
Výška od podlahy k horní hraně umyvadla je vhodná kolem 85 cm. Obecné doporučení zní: při mytí rukou by voda neměla stékat k loktům. Důležitá je i vzdálenost mezi umyvadlem a baterií. „Při instalaci dbejte na to, aby byla vzdálenost výtoku vody od vrchní hrany umyvadla v rozmezí 13 až 15 centimetrů,“ připomíná designér Jozef Počil ze studia Cadface. A před každým umyvadlem se kvůli volnému a bezpečnému pohybu doporučuje ponechat asi 80 cm.
Instalační možnosti
Nejpoužívanější jsou závěsná umyvadla, která se připevňují na zeď bez dalších podpěr; podpěrami se rozumí deska, skříňka, konstrukce na nožičkách nebo konzoly. „Pokud ale toužíte po řešení s deskou nebo skříňkou, doporučuji vybrat si umyvadlo se zbroušenou hranou. Vyhnete se tak nadbytečnému silikonování spojů a zjednodušíte údržbu,“ připomíná Jozef Počil.
To platí jak pro umyvadlo umístěné na desku, tak i pro to, jež bude částečně zapuštěné (několik centimetrů přesahuje nad desku) nebo přisazené zespodu desky.
Ale umyvadlo se dá zapustit i jen zčásti, a to zadní stranou, přední částečně přečnívá – pak se kombinuje se skříňkou. A zajímavým řešením, vhodným zejména pro větší prostory, je umyvadlo volně stojící.
Co si vybrat
Každá varianta nabízí výhody a naopak. U závěsných umyvadel je vidět sifon. Proto se často doplňují skříňkou, která současně plní roli úložného prostoru.
Někteří výrobci nabízejí set umyvadla a skříňky, aby se využily veškeré centimetry a mezi umyvadlem a nábytkem nevznikla nechtěná mezera. U umyvadla zapuštěného do desky se může v okrajích mezi deskou a sanitou více držet špína, což naopak nehrozí u varianty zapuštění pod desky. Samozřejmě za předpokladu precizního napojení.
Na co pozor? Některá umyvadla lze instalovat více způsoby. Řešte i spojení s baterií – když v umyvadle pro ni není otvor, používá se vysoká stojánková, která se zabuduje do desky z boku umyvadla nebo za ním, nebo podomítková baterie.
Přehlídka materiálů
Nejtradičnější je glazovaná keramika. „Zajímavý je rovněž litý mramor, materiál na bázi rozemletého dolomitu a pryskyřice, který umožňuje větší tvarovou variabilitu, ve srovnání s běžnou keramikou," říká Aleš Brožík ze společnosti Ravak. Dále se používají například porcelán, akrylát, kámen přírodní či umělý, sklo, ocel, a dokonce i dřevo. Výrobci stále přicházejí s inovacemi jak základních materiálů, tak povrchových úprav, které zlepšují praktické vlastnosti co do odolnosti a usnadňují údržbu.
A rovněž myslí i na design. Například keramická umyvadla jsou běžně silná necelý centimetr, na trhu však najdete také tenčí výrobky, třeba tři milimetry, a přitom jsou dostatečně odolné.