Život v podkroví slibuje pěknou dávku romantiky i útulnosti, ale aby se tak skutečně stalo, je třeba tento prostor rozumně zařídit. Víme jak!
Článek
Na první pohled to nevypadá složitě – je přece vidět, kolik máte v podkroví místa. Ale na ten druhý už je třeba pečlivě počítat centimetry i volit veškeré vybavení, aby se vám sem vešlo vše potřebné a přitom prostor nepůsobil jako skladiště.
Se štětkou v ruce
Pokud nechcete podkroví opticky zmenšit, pak zkosené stropy (šikminy) vymalujte světlými barvami nebo použijte tapetu. Světlá šikmina v kombinaci třeba i s tmavší výmalbou kolmé stěny nevadí. A pokud neradi riskujete, zvolte jednotný tón výmalby či jiné úpravy stěn, ale opět platí – raději ve světlejších tónech.
Pozor na hlavu
„Pokud by stěna od podlahy ke zkosení měla přibližně 170 centimetrů, bez potíží se k ní dostanete, aniž byste narazili do zkoseného stropu. Pak není problém ke stěně postavit nábytek a ani netřeba zvětšovat hloubku skříní. Mnohdy je však výška stěny nižší, za minimum se považuje 90 centimetrů,“ říká designérka Věra Tomíčková z Toto studia. Potom do těchto míst směřujte například sedačku, postel, toaletní stolek… Samozřejmě tak, abyste se při vstávání neuhodili o zkosený strop.
Pomůže třeba předstěna
K nízkým stěnám tedy patří hlavně odpočinkové kouty či pracovní stoly, a místo pro běžný pohyb rodiny směřujte do prostoru, kde je strop nejvyšší. V oblasti nízké pochozí výšky se může vyplatit instalace předstěny ze sádrokartonu, která sice ubere centimetry směrem do prostoru, ale do ní se dají zapustit skříňky. Aby sádrokarton nábytek unesl, musíte předstěnu opatřit kovovými profily, případně skříně a skříňky připevněte do podlahy.
Jaké volit barvy
Nábytek, zejména pokud nejde o pár drobných kousků, ale velké plochy, je lepší vybírat ve světlejších odstínech nebo bílý. Kdo by však raději tmavé skříně a skříňky, třeba už proto, aby ladily s trámy, měl by je kombinovat především s bílou výmalbou nebo volit opravdu světlé barvy. Podobně řešte také zbarvení podlahy – ani tmavá není tabu, když ji obklopíte velkými plochami světlých tónů.
Komín a trámy
„Při řešení nábytku v podkroví téměř vždy narazíte na komín, do kterého určitě nic nepřivrtávejte. Lidi rovněž lákají i trámy, ale ani na ně nesmíte připevňovat nábytek; při jejich stálém zatížení by mohlo dojít k posunu konstrukce střechy,” upozorňuje designérka Věra Tomíčková. Vhodnější je sem pověsit například obrázky nebo dětskou houpačku, kterou potomek nevyužívá dvacet čtyři hodin denně.
Posviťte si
Aby podkroví nepůsobilo stísněně, pomůžou střešní okna i umělé osvětlení. „Problém vzniká s rozvedením elektroinstalací. V šikminách, zvlášť obložených palubkami, nevede elektřina. Ale umělý zdroj světla v šikminách stejně nevypadá pěkně. Proto kromě centrálního světla, které je zavěšené na stropě, tady najdou uplatnění nástěnné lampy připevněné na zdi. A pokud je šikmin opravdu hodně, pak použijte solitérní stojací nebo stolní lampy přímo nad centra dění, například na jídelním stole a podobně,“ upřesňuje Věra Tomíčková.
Jak je vidět, zařídit podkroví není až tak jednoduché, jak se původně mohlo zdát. Pokud nejde zrovna o mini prostor třeba pro studenta, který ho vnímá jako přechodné bydlení, vyplatí se konzultovat svoje představy s designéry.