Článek
Nový pořad Ženské podání s moderátorkou Barborou Černoškovou přináší netradiční pohledy na sportovní svět očima žen. V úvodním díle se ohlíží za olympijským triumfem Kateřiny Neumannové a odhaluje, jak se z její dcery Lucie stala nejen atletka, ale také úspěšná influencerka.
Ženské podání
Pořad Ženské podání s moderátorkou Barborou Černoškovou nabízí pohledy na sport očima žen a odkrývá osobní příběhy, které se skrývají za úspěchy i prohrami. Všechny díly najdete na webu Sport.cz.
Olympijská euforie a růžový obleček
Píše se rok 2006 a Kateřina Neumannová právě finišuje v závodě na 30 kilometrů volně. Její triumf v Turíně se zapíše do historie nejen kvůli zlaté medaili, ale i díky dojemné scéně v cílovém prostoru. Dvouletá Lucie Neumannová v růžové bundě přibíhá ke šťastné mamince a slaví s ní olympijské vítězství. „Jinde by ji tam nepustili. Do toho prostoru nesmí ani prezidenti, ale v Itálii byl trochu binec,“ vzpomíná dnes Kateřina s úsměvem.
Lucie na tuto památnou chvíli naráží i po letech. „Nedávno jsem tu bundičku našla na Šumavě,“ směje se. Přestože vyrůstala ve sportovním prostředí a měla v matce obrovský vzor, tlak vrcholového sportu ji v dětství spíš svazoval: „Viděla jsem jen ty největší závody a olympijské medaile, což nebylo ideální. Dnes už to vnímám jinak.“
Make-up na startu a síla sociálních sítí
V pořadu Ženské podání přichází řeč i na estetiku ve sportu. Kateřinu kdysi překvapovalo, když viděla své soupeřky na startu nalíčené. „Manuela Di Centa byla vždy perfektně upravená, což mi tehdy přišlo zvláštní,“ přiznává. Dnes je tento trend běžnější a Lucie ho bere jako součást motivace: „Když mám hezké tričko, na trénink se těším víc.“
Kromě atletiky se Lucie prosadila i jako influencerka. Její videa o běžecké technice a sportovní módě sleduje přes sto tisíc lidí. „Bavilo mě ukazovat, jak správně běhat a u toho mít styl. Lidi to chytlo, motivovalo je to k tréninku.“ Díky sociálním sítím si navíc financuje i své sportovní aktivity.
Kateřina Neumannová přiznává, že ze začátku dceřinu vášeň pro online svět nechápala: „Jsem klasická máma, která nechtěla, aby dcera trávila čas na telefonu. Ale postupně jsem pochopila, že si vybudovala vlastní cestu.“ Sama si dnes užívá volnost ve výběru sportovního oblečení: „Konečně si mohu dres sladit s kolem i tretrami, dřív jsme závodili v tom, co přišlo.“

Ženské podání: Kateřina Neumannová, Barbora Černošková a Lucie NeumannováFoto: Stanislava Benešová / Sport.cz
Dvě generace, dvě perspektivy
Navzdory rozdílným pohledům se matka s dcerou vzájemně inspirují. Lucie obdivuje máminu skromnost: „Někteří sportovci toho dokázali méně a nosí nos nahoru. Máma je pořád nohama na zemi.“ Kateřina zase oceňuje dceřinu cílevědomost a moderní pohled na sportovní svět.