Hlavní obsah

„Práce v gastru je náročná, rodina a vztahy to vždycky odnesou,“ říká Zdeněk Pohlreich v Bublinách

Foto: Proženy.cz

Foto: Proženy.cz

Přezdívá se mu český Gordon Ramsay. Stejně jako britský šéfkuchař se i on vypracoval na hvězdu svého oboru, dbá na pracovní morálku i čistotu v kuchyni a nejde pro peprnější slovo daleko. Zdeněk Pohlreich v podcastu Bubliny prozradil, které jídlo ještě nevypiloval k dokonalosti, a vysvětlil, proč gastronomie není správná volba, jde-li vám o spravedlivé sladění práce a rodiny.

Článek

Šéfkuchař a gastronom, spolumajitel několika restaurací, hlavní aktér řady televizních pořadů a autor úspěšných kuchařek. Žil v Austrálii, je podruhé ženatý a na jeho rady, kritiku či pochvaly existuje jediná odpověď: Ano, šéfe!

V čem to dnes mají kuchaři jednodušší? Balil holky na vaření? Nakukoval mamince pod pokličky? Na to vše odpověděl Zdeněk Pohlreich v podcastu Bubliny.

Hostem podcastu Bubliny byl Zdeněk Pohlreich, který říká, že gastronomii škodí, že je snadno přístupná lidem, co s ní nemají nic společného: „Třeba zubař si může zítra otevřít restauraci, zatímco my do medicíny tak snadno vstoupit nemůžeme.“

Bubliny: Zdeněk PohlreichVideo: Proženy.cz

Balanc mezi prací a rodinou

Během rozhovoru padlo hned několikrát, že práce v gastronomii je náročná: fyzicky, psychicky i časově. Můžete mít talent, ale pokud nejste odolní, dlouhodobě se neudržíte. Jak jde tedy práce v kuchyni dohromady s rodinou, lze zde aplikovat tolik populární work-life balance? Podle Zdeňka Pohlreicha jen velmi obtížně, je to spíše chiméra a on se to nenaučil nikdy.

„Musíte se rozhodnout, jakou kariéru chcete dělat. A chcete-li pracovat v gastronomii, tak ideál přijít v devět a odejít ve čtyři není reálný. Rodina to vždycky odnese a procento narušených vztahů lidí v gastru je hodně. A je i hodně dam, které zničily kuchařské kariéry, protože chtěly muže, co bude odpoledne doma.“

Trendy ve vaření

Přestože je pro Zdeňka Pohlreicha typický spíše tradiční styl vaření a trendům poplatný není, rozhodně je neodmítá. Říká, že každý nový směr přinese něco zajímavého. „Molekulárka byla zásadní a revoluční, i když se ukázalo, že je dlouhodobě neudržitelná.“

Sebe v roli restauratéra ale nevnímá jako někoho, kdo by měl vychovávat a experimentovat, měl by lidem dá to, co mají rádi, aby se ideálně vrátili. To je svaté. „Možná to bude znít cynicky, ale musíte těm lidem dát to, za co jsou ochotní u vás nechat peníze.“ Jako trend vnímá příklon k minimalismu, vizuální dokonalosti, důrazu na zvládnutí technik. „Nebožtík, šéfkuchař pan Vladař, vždycky říkával, že nejlepší je ta hospoda, která je plná, to se prostě neokecá.“

Foto: Proženy.cz

Slavného šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha zpovídala Kateřina OsičkováFoto: Proženy.cz

Patří ženy do kuchyně?

Svého hosta jsem se zeptala i na to, zda se ženy a muži v kuchyni liší. „Rozhodně! Jedná se o práci, která je fyzicky poměrně namáhavá, tak typicky holky dělají studenou kuchyni a cukrárnu. Sedí to ženské povaze, rády si s tím do detailu pohrají,“ vysvětlil a dodal, že je mu upřímně jedno, jestli pro něj pracuje žena, nebo muž, pokud je práce udělaná v požadované kvalitě. „Ve vší úctě, být žena není žádná kvalifikace.“

Česko na grilu, Makro Czech Gastro Fest

Zdeněk Pohlreich je nyní k vidění nejen v televizním pořadu Česko na grilu, ale lze se s ním potkat i osobně na Makro Czech Gastro Festu, který se pro veřejnost koná 13. dubna v pražském O2 universu a jehož je ambasadorem. Je to příležitost ochutnat zajímavé lahůdky za přátelské ceny a vidět ty nejlepší kuchaře v akci. „Jsem rád, že se my z gastronomického světa už nesledujeme jen na dálku, ale můžeme se potkat na takových akcích. Upevňuje to vnitřní kulturu v branži, v tom cechu. Všichni máme svoji pravdu, víme, že to děláme lépe než ostatní, a teď máme šanci se o tom pobavit,“ říká s nadsázkou.

Načítám