Hlavní obsah

Muži vědí, že jim to projde… Co zažívají české ženy a holčičky na ulici a v MHD

Foto: Seznam Zprávy

Foto: Seznam Zprávy

Zkušenost ukazuje, že jakmile v létě ženy obléknou krátké sukně a šortky, začne přibývat sexuálního obtěžování na ulici i v MHD. Běžný stereotyp totiž říká, že kdyby o tuto pozornost žena nestála, tak by se přece takhle neoblékala. Jenže nejde o to, jak se ženy oblékají, ale o to, jak se muži (ne)chovají.

Článek

Obtěžování na veřejnosti a v hromadných dopravních prostředcích je u nás zcela běžné – a je to velký problém. Průzkum, který zadal Úřad vlády, ukázal, že každá druhá žena (a dokonce každý desátý muž) zažila sexuální obtěžování v MHD.

Proto si moderátorky Lenka KabrhelováVeronika Lehovcová Suchá pozvaly do studia politickou reportérku a spoluautorku podcastu Vlevo dole Lucii Stuchlíkovou a dále Johannu Nejedlovou, výkonnou ředitelku organizace Konsent, která se zabývá prevencí sexuálního obtěžování. V pořadu uslyšíte také řadu žen, které se svěřily se svými nepříjemnými a mnohdy až šokujícími zážitky.

Co všechno vás může potkat…

Co si někteří čeští muži běžně dovolují k ženám ve veřejném prostoru? Jedná se o vulgární komentáře, oplzlé poznámky a pokřikování, sprostá gesta, doteky a osahávání intimních partií (sahání do rozkroku, mačkání prsou), focení různých částí těla, tajné focení pod sukní, veřejnou masturbaci

Napadené ženy nejčastěji zažívají pocit ponížení a zneužití – a také bezmoc. I když se zdá jednoduché se proti takovému chování důrazněji ohradit, ženy v podcastu opakovaně hovoří o tom, jak v dané chvíli nebyly schopné „rozumně“ reagovat, byly zaskočené a jediná jejich myšlenka byla, jak se z vrcholně nechutné a ponižující situace co nejrychleji dostat.

Děje se to i dětem!

„Moje sbírka různých úchylů je opravdu ‚úctyhodná‘ a mohu o tom mluvit hodiny,“ říká Lucie Stuchlíková a popisuje pár velice nepříjemných zážitků. Poprvé se stala obětí sexuálního obtěžování, když jí bylo třináct let a stále vypadala dětsky. A není to žádná výjimka, napadené „ženy“ bývají často i mnohem mladší. A protože je u nás stále běžné toto nepřípustné chování zlehčovat a pocity obětí znevažovat, ptají se ženy v podcastu: Uvědomují si lidé, že se to děje i malým dětem?

MDŽ, to je zkratka pro Mezinárodní den žen. A jmenuje se tak i nový podcast Seznam Zpráv, kterým provází moderátorka a autorka Lenka Kabrhelová spolu s šéfeditorkou Seznam Zpráv Veronikou Lehovcovou Suchou. Dává slovo především ženám. A co se skrývá pod třemi písmeny v názvu? Podle autorek to může být třeba Máme Dost Žen? Moc Dobré Ženy! Moc Drží ženy či Mezi Dobrými Ženami.

Když to vidíte, reagujte

Jaká je vhodná reakce, když vás někdo obtěžuje třeba v dopravním prostředku (anebo jste něčeho takového svědkem)? Podle Johanny Nejedlové je dobré nahlas pojmenovat, co se děje a co vám daný člověk dělá, případně vyzvat někoho z okolí, aby vám pomohl. Jak však zmíněné zkušenosti ukazují, právě to každá oběť ani svědek nedokáže.

Ale i ti, kdo nechtějí (nebo nedokážou) jít se sprosťákem do otevřené konfrontace, mohou velice účinně a jednoduše zasáhnout a obtěžování zastavit – a to pouze pomocí pár slov. Johanna Nejedlová v podcastu konkrétně radí, jak na to. A dále se také dozvíte, proč opravdu není dobré řešení vrazit facku chlápkovi, který vás obtěžuje, jak se často ženám radí…

Foto: Seznam Zprávy

Zleva: Moderátorky Veronika Lehovcová Suchá a Lenka Kabrhelová, výkonná ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová a politická reportérka Seznam Zpráv Lucie StuchlíkováFoto: Seznam Zprávy

Ženy ztrácejí svobodu

Sexuální obtěžování je zraňující a traumatizující a ženy, které ho zažily, začnou měnit své chování ve veřejném prostoru. Mění trasu, po které předtím pravidelně jezdily; v tramvaji si nesedají anebo si sedají jen na „bezpečná“ sedadla; chodí oklikami, aby se vyhnuly místům, kde se mohou s obtěžováním znovu setkat; v létě nosí pod sukní šortky, aby byly aspoň trochu chráněné při případném osahávání či focení; nechtějí nikam chodit večer samy; když vidí na chodníku mužskou skupinku, přecházejí na druhou stranu…

Zkrátka se chovají jinak a mají ve veřejném prostoru méně možností i méně svobody než muži. A přesto to nestačí. Jak říká Lucie Stuchlíková, obtěžování se nedá vyhnout: „Člověk může přijmout milion pravidel a stejně ho překvapí, kde všude možně ho mohou obtěžovat, za bílého dne, na ulici…“

Načítám