Článek
Jak to udělat, aby se z menopauzy nestala kauza a abychom si my ženy dovolily nahlas hovořit také o našem měnícím se těle? Pojďte si poslechnout druhý díl 10dílného podcastu Kauza menopauza. Tentokrát si moderátorka Šárka Volemanová pozvala Ditu Pichlerovou, interní lékařku a specialistku na obezitologii.
- Dita Pichlerová v podcastu jasně vysvětlí, co všechno se začne v klimakteriu a menopauze na těle i duši měnit. Je přibírání na váze nutné a kolik to tak může být? Jaká dieta v menopauze pomůže a je vhodný přerušovaný půst? A dá se přibírání svádět jen na hormony? Jak se snadno zbavit otoků a proč používat svaly? Proč by měly zpozornět i mladší ročníky? A také se dozvíte, co ženám menopauza přinese dobrého.
Menopauza: tělo se mění
Že menopauza začala, můžete zjistit na zhoršené kvalitě vlasů, nehtů i kůže – sníží se její elasticita a přibývají vrásky i pigmentové skvrny. Může se to podepsat na kvalitě zubů, prsa už nedrží tam, kde dřív, břišáky jsou ty tam, začínáte se obalovat tukem, přibírat na váze a tělo začne vypadat jako jablíčko.

Internistka a obezitoložka Dita Pichlerová je další inspirativní žena, kterou moderátorka Šárka Volemanová pozvala do podcastu Kauza menopauza Foto: Proženy.cz
Proč v menopauze trpí psychika
Důležité je vědět, že dramaticky rychlé snižování hladin ženských hormonů působí také na mozek a psychiku: úbytek estrogenu vede ke snižování hladin serotoninu. U některých žen se mohou dostavit změny nálad, napětí, někdy až deprese, nespavost, úzkostné stavy, dočasně se zhoršuje například paměť, soustředění atd.
Na vině ovšem nemusejí být jen hormony, ale také životní situace, v níž se ženy po padesátce ocitají: možná ztráta rodičů, syndrom opuštěného hnízda, ztráta atraktivity, jiná životní perspektiva (co ještě stihnu…).
Menopauza a tloustnutí
Nárůst hmotnosti sice patří mezi viditelné projevy menopauzy a týká se drtivé většiny žen, ale rozhodně se nejedná o desítky kilogramů! Průměrně jde o čtyři až sedm kilo. K přibírání obvykle dochází už během perimenopauzy, kdy se zrychluje ztráta svalové hmoty a metabolismus se naopak zpomaluje. Estrogeny jsou nahrazeny mužskými hormony a tuk se přesouvá do horní části těla.
Diety v menopauze? Ne!
„Naše generace se snaží pořád o diety, asi jsme na nich vyrostly,“ přemýšlí Dita Pichlerová. „Kéž bychom změnily svoje uvažování a vyměnily diety za zdravý životní styl. To ke zhubnutí bohatě postačí. Zkusme středomořskou stravu, čerstvou zeleninu, těstoviny, čerstvé ovoce. Dostatek vody, ten je důležitý, aby se pleti dařilo lépe. A stačí se hýbat – a to činností, která nám dělá radost, může to být klidně tanec v baru,“ usmívá se lékařka.
Kdy to všechno skončí?
„Ale pozor, až skončí mozková mlha, tedy období, kdy se v menopauze zhoršuje paměť a přestanou zpomalené reakce, tak všechno ustane a my jako ženy zase rozkveteme, všechno se uklidní. Těch pár let, kdy to trvá, musíme přejít, ne nadarmo se takovému období říká přechod,“ ujišťuje lékařka.
S kým jsme si povídali
MUDr. Dita Pichlerová, Ph.D., je internistka a specialistka na obezitologii, vedoucí lékařka Centra léčby obezity při Interní klinice 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol.
Podcast Kauza menopauza
Do 10dílného podcastu Kauza menopauza na Proženy.cz si Šárka Volemanová zve přední české odbornice a známé osobnosti a mluví spolu o „problému“, který se jich všech osobně dotýká. Společně hledají návod, jak na to, aby se z menopauzy nestala pro ženy kauza a tabuizované či přehlížené téma, ale aby ji dokázaly s nadhledem zvládnout.
Kromě předních odbornic, které se zabývají gynekologií, obezitologií, pohybem, psychologií nebo sexuologií, přijaly pozvání také Jitka Asterová, Dagmar Pecková nebo Zora Jandová.
- Kauza menopauza 1: Když vaječníky dohasínají… Bývám protivná jako bejk, říká ženská lékařka Michaela Mikešová