Článek
Jak to udělat, aby se z menopauzy nestala kauza? Jak ji zvládnout s nadhledem jako nezbytnou součást života? Pojďte si poslechnout první díl 10dílného podcastu Kauza menopauza. Na úvod si moderátorka Šárka Volemanová pozvala Michaelu Mikešovou, lékařskou specialistku v oboru gynekologie a porodnictví.
- Michaela Mikešová v podcastu perfektně, srozumitelně i zábavně vysvětlí, co se během klimakteria a menopauzy děje. Co pomáhá těžké období elegantně překlenout? Jaké bylinky umějí zmírnit příznaky? Je potřeba obávat se substituční léčby, pokud o ni stojíte? A dá se na menopauzu nějak předem připravit?
Hurá, nemusím otěhotnět
O tématu se v poslední době hovoří častěji než kdy dřív. Přesto menopauza zůstává pro mnoho žen stále velmi intimní, někdy i kontroverzní a stresující. Berou tento úsek života jako konec ženskosti i mládí a často o svých pocitech nechtějí s nikým hovořit. A to je škoda…
„Menopauzou samotnou nazýváme stav, kdy nám dohasínají vaječníky. Jsou to vlastně poslední měsíčky, po nichž už další nepřicházejí,“ upřesňuje lékařka. Co všechno má na svědomí úbytek estrogenu, který se ve vaječnících přestává tvořit? Návaly horka, poruchy spánku a koncentrace, výkyvy nálad, deprese, nepravidelnost menstruačního cyklu nebo změny hmotnosti…
Roli hraje genetika: i z otcovy strany
Důležité je vědět, že hormonální změny nemusejí být vždy spojeny se všemi vyjmenovanými obtížemi. Některé ženy opravdu pociťují velmi výrazné tělesné i psychické příznaky menopauzy. Jindy ale probíhá celý proces tak nenápadně, že si žena svůj „přechod“ vlastně vůbec neuvědomí, dokud nepřestane menstruovat. Udává se, že takto „šťastných“ je celá čtvrtina žen.
„Souvisí to také s genetikou. Je tady jistá možnost a pravděpodobnost, že průběh menopauzy bude u ženy stejný nebo podobný jako u maminky nebo babičky. Musíme počítat ovšem i s dědičností z otcovy strany, tedy se ženami z tatínkovy části rodiny,“ upozorňuje lékařka.
Teď na mě nemluvte! Mám nával
Býváte také někdy protivná? „Jako bejk,“ směje se Michaela Mikešová. „Když jsem v ordinaci, tak jsem si vědoma toho, že jsem tam pro klientky, a nikoho nezajímá, že třeba nejsem úplně naladěná. Doma už jsem uvolněnější. A když cítím, že na mě přišla divná nálada, uklidím se ke knížkám. Navíc můj muž je rozumný, takže když ví, že se něco děje, tak mi ten prostor radši dá. Radím mluvit spolu a říct si, jak mi je a co potřebuju.“
A její tip, „jak to přežít“? „Dělejte to, co vám přináší radost, pomozte si klidně bylinkami, čínskou medicínou… A hlavně nezapomeňte, že obecně i v menopauze platí, že je dobré přijmout vše tak, jak přichází. Když budeme zbytečně zabíhat do detailů a všechno řešit, tak se v tom můžeme utopit. Každý malý komár se může změnit v osla,“ upozorňuje Michaela Mikešová. Nadhled se dá podle ní hledat i ve starých příbězích a mytologii.

Gynekoložka Michaela Mikešová (vlevo) je první inspirativní žena, kterou moderátorka Šárka Volemanová pozvala do podcastu Kauza menopauza Foto: Proženy.cz
S kým jsme si povídali
MUDr. Michaela Mikešová je specialistka v oboru gynekologie a porodnictví ambulantní kliniky KCK Salve a Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Podcast Kauza menopauza
Do 10dílného podcastu Kauza menopauza na Proženy.cz si Šárka Volemanová zve přední české odbornice a známé osobnosti a mluví spolu o „problému“, který se jich všech osobně dotýká. Společně hledají návod, jak na to, aby se z menopauzy nestala pro ženy kauza a tabuizované či přehlížené téma, ale aby ji dokázaly s nadhledem zvládnout.
Kromě předních odbornic, které se zabývají gynekologií, obezitologií, pohybem, psychologií nebo sexuologií, přijaly pozvání také Jitka Asterová, Dagmar Pecková nebo Zora Jandová.