Článek
Normální vypadávání vlasů se pohybuje okolo počtu 100 za den. Pokud ale den co den vyčesáváte chumáče, vlasy nacházíte všude po bytě, možná je načase začít problém řešit. Vypadávání vlasů je sice sezonní záležitost, kdy padají přirozeně víc na podzim, ale může mít spojitost i s prodělanou nemocí. Od pandemie covidu je tudíž řídnutí vlasů jedním z nejčastějších problémů u žen. Co se s tím dá dělat?
Vlasy a stres
Proč padají vlasy po prodělání nemoci covid-19? Souvisí to s mírou stresu. „Po onemocnění covid-19 se může objevit tzv. telogenní efluvium. To je charakterizováno vypadáváním vlasů 2–3 měsíce po stresoru. Infekce covid-19 jedním z takových stresorů je. Ti, kteří byli nakaženi virem, byli pod obrovským psychosociálním a fyziologickým stresem,“ vysvětluje dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
„Studie ukazují, že se telogenní efluvium objevuje u 2–4 % pacientů po covidu. Při tomto typu výpadku vlasů se ztrácí maximálně 50 % vlasů a nedochází k úplnému plešatění,“ dodává dermatolog. Stejný problém, tedy dočasné vypadávání vlasů, vás může potkat i například po porodu, po užívání některých léků, při poruchách štítné žlázy nebo na jaře a na podzim, kdy vlasy přirozeně více padají.
Léčbu určí tricholog
Jak dlouho můžou vlasy padat, než se stav zlepší? Plošná odpověď neexistuje, ale dobrá zpráva je, že vypadávání je dočasné a vlasy by se měly vrátit do původního stavu. „Je to stejné jako s vypadáváním vlasů při změně hladiny hormonů v těle, například po porodu nebo při menopauze,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair.
„Někdo může mít s padáním po nemoci problémy rok, jinému se za dva či tři měsíce stav ustálí. I z tohoto důvodu je tedy důležité chodit pravidelně na trichologické vyšetření. Člověk by měl znát kvalitu a povahu svých vlasů a vědět, které vychýlení z normálu zvládne organismus sám a se kterým mu již bude potřeba pomoci,“ říká tricholožka.
První pomoc pro vlasy = vitaminy
Podpořit obnovu vlasů je dobré pomocí potravinových doplňků. Speciálně v případech, kdy výpadek vlasů trvá déle než 3 měsíce. „Pro podporu růstu vlasů mohu doporučit vitamin C, který posiluje obranyschopnost, železo pro správné prokrvení a funkci metabolismu a aminokyseliny, jež najdete třeba v rýži nebo fazolích a které podporují pružnost a pevnost vlasů,“ dodává Lenka Kašpaříková.
Pokud pozorujete problém s padáním vlasů déle než 3 měsíce, je na pořadu dne také návštěva odborníka. „Padání vlasů je většinou komplexní problém, základem je tedy návštěva trichologa, který vlasy a pokožku hlavy vyšetří a stanoví diagnózu. Nemoc může padání spustit, léčba se však odvíjí i podle typu vlasové pokožky a dalších faktorů,“ uzavírá téma Lenka Kašpaříková.
- Zlepšit kvalitu vlasů pomáhají i jemné masáže pokožky hlavy pomocí bříšek prstů, ideálně v kombinaci s bezoplachovými vlasovými vodami či toniky, které si můžete dopřát po umytí vlasů.
- Pro rychlejší obnovu můžete vyzkoušet i vlasovou mezoterapii formou microneedlingu, kdy se do vlasové pokožky pomocí mikrojehliček vpravuje vyživující roztok, který stimuluje růst vlasů.